Rusya'da 'yalan haber' yasası

Rusya'da 'yalan haber' yasası

20 Mayıs 2019 Pazartesi  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "devlet organlarına hakaret" ve "yalan haberle mücadele" yasalarını onaylayarak yürürlüğe soktu. Buna göre, “yalan haberler” yayan internet sitelerinin ve sosyal medya hesaplarının sahiplerinin resmi uyarı almalarının ardından 24 saat içerisinde bu bilgileri silmeleri gerekiyor. Aksi takdirde sitelere ve sayfalara erişim engellenecek. Eğer yalan haberler can kaybı ya da toplumsal huzursuzluk gibi olaylara neden olursa, sorumlular hakkında 1,5 milyon rubeye kadar para cezası geldi. Devlet sembollerine hakaret suçlarına da  artık 15 güne kadar hapis cezası var. 

Cezalar yalan haberi yapanlar için 30 ila 100 bin ruble, yayınların sorumlusu şahıslar için 60 ila 300 bin ruble, yayıncı şirket için 200 ila 500 bin ruble olacak.  Yasaya göre eğer yalan haber hayat önem taşıyan süjeler, toplu taşıma araçları, sosyal altyapı tesisleri, iletişim, enerji, sanayi, kredi kuruluşlar gibi kurumlarla ilgili olursa cezalar katlanarak 1 milyon rubleye kadar çıkacak. 

Eğer yalan haberlerin sonucu olarak can kaybı, kamu malına zarar, kitlesel kalkışmalar, kamu güvenliğinin tehlikeye düşmesi gibi olaylar olursa cezalara 1,5 milyon rubleye kadar çıkacak.  

Putin'in onayladığı diğer yasa ise, "insan onuruna, toplumsal değerlere, devlete ya da devlet sembollerine yönelik hakaret" hakkında suçları düzenliyor.  

Bu suçları işleyenler de 30 ila 200 bin lira arasında para cezası ile 15 güne kadar idari hapis cezasına çarptırılabilecek. 

Yasayı eleştirenler, kapsamın "açık uçlu olduğu" ve bu yüzden toplu tutuklamalara sebep olabileceğini savunuyor. 

İktidar, yasanın amacının "kamuoyunu önemli konularda yanlış bilgilendirmenin ve bu bilgilerin internette yaymanın yasaklanması yoluyla kamu düzenine ve güvenliğine yönelik tehditleri azaltmak" olarak ifade ediyor.

(TürkRus.Com)