Rusya'da Türkçeye büyük ilgi

Rusya'da Türkçeye büyük ilgi

30 Mart 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Pandemi koşulları Rusya'da Türkçeye ilginin diğer yabancı dillere oranla birkaç kat artmasını sağladı. Bunun iki önemli nedeni, Türkiye tatilinin Rus turistler açısından bir numara olmaya devam etmesi ve Rus televizyon kanallarında Türk dizilerinin büyük ilgi çekmesi. 

Rus basınında yer alan haberlere göre, Covid-19 salgını nedeniyle yurt dışı seyahatlerin azalması ve gelirlerdeki düşüş, Rusların yabancı dil öğrenmek için özel öğretmenlerden ders alma eğilimini azalttı. Araştırmalara göre örneğin, İngilizce öğrenmek isteyenler özel öğretmenler yerine sosyal ağlardaki platformlara yönelmeye başladı. 

Rus hizmet servisi Profi.ru'ya göre son zamanlarda yabancı dillere yönelik ilgi oranında dikkat çeken değişiklikler yaşandı. Rus internet kullanıcıları son bir yılda İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Sırpça ve Romence dillerinde öğretmenlere artık daha az yönelmeye başladı. Bu duruma karşılık Profi.ru verilerine göre, kullanıcılardan yüzde 26'dan fazlası Türkçe öğrenmek için ilgi duyma eğilimi göstermeye başladı. Bu arada, Türkiye Türkçesi dışında Azerbaycan Türkçesine de ilgi 2,5 kat artmış durumda. Rus uzmanlara göre, bunun nedeni ülkede büyük bir Azerbaycan diasporasının yaşaması. Örneğin, Rusya'daki "Azerros" diasporası teşkilatı Başkanı Hanoğlan Aliyev'e göre, ülkede 3 milyondan fazla Azerbaycanlı yaşıyor. 

Medya Günlüğü'nün konuştuğu Rus uzmanlara göre, Türk diline ilginin artmasının birkaç nedeni var. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, öncelikle Rus vatandaşları arasında Türkiye tatilinin hep 1 numara olduğuna işaret etti. Lomidze, "Bugün Türkiye tatili Rus turistleri açısından en popüler yabancı tatil destinasyondan biri olmaya devam ediyor. Milyonlarca Rus turist Türkiye'de tatil yapmayı çok seviyor. Hatta bu yıl Rus tur operatörleri, deniz olmayan Türk bölgelerine bile tur satmaya başladı. Dolayısıyla ilgi var ve bu da beraberinde Türk diline ilgini de artırıyor" dedi. 

Ankara'daki Rusya Bilim ve Kültür Merkezi (Rus Evi) Başkanı Doç.Dr. Aleksandr Sotniçenko da Türkçeye yönelik ilgiyi şöyle açıkladı: 

"Bana göre 3 neden var: Öncelikle Türkiye'nin dünyadaki etkisi giderek artıyor. Bu haberlere de yansıyor. İnsanlar sürekli televizyon kanallarında Türkiye ve Rus-Türk ilişkileri ile haberlere rastlıyor. Rus yetkililerinin olumlu açıklamaları ilişkileri de olumlu etkiliyor. İkinci neden, koronavirüse rağmen bir kaç aylık aranın ardından Türkiye'ye uçak seferlerinin yeniden başlatılması. Diğer ülkelerle Rusya arasında hava ulaşımı kapalıyken, Türkiye'ye uçak seferlerinin tekrar başlatılması insanları olumlu etkiledi. İnsanlar dünya ile temasını Türkiye üzerinden yapmaya başladı."   
 

Aleksandr Sotniçenko 

 

Rus Türkolog üçüncü nedeni ise, "Koronavirüse rağmen Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler diğer ülkelere göre az etkilendi. Buraya turizmi de ilave edersek, iş arayan Rus vatandaşlarının Türkiye'ye, dolayısıyla Türkçeye ilgisi artmış durumda" sözleriyle açıkladı. 

Gazeteci-Türkolog Kirill Jarov konuyu siyasi ve ekonomik nedenlerle ilişkilendirdi. Jarov, "Bence, her şeyden önce, geniş anlamda ekonomik ve politik faktörler söz konusu. Türkiye yakın, vizesiz ve pek çok yönden neredeyse Avrupa gibi. Yani çekici bir seçenek. Ayrıca, iki ülke arasında dev projeler gerçekleştiriliyor ve geniş ticari ilişkilerimiz var. İnsanların kafasında tüm bunlar, ilişkilerin gelişmeye devam edeceğine dair bir garanti veriyor ve her hâlükârda Türk dili ile istihdam ve kazanç fırsatı görülüyor" dedi. 

Rus gazeteciye göre, pek çok Rus Batı'ya gitmenin Türkiye'ye gitmekten çok daha zor olduğunu düşünüyor. Türklerin Rusya'da sosyal ve kültürel programlarında oldukça başarılı olduklarına da işaret eden Türkolog Jarov, "Böylece Türkler, Rusları dili öğrenmeye çekebilir. 'Türkiye'yi ve kültürünü seviyorum' ya da 'Bir Türk koca bulmak için dili öğreneceğim' gibi tamamen öznel nedenleri bulunan çok insan olduğunu sanmıyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

Ünlü Rus siyasi uzman Sergey Markov da Medya Günlüğü'nün sorularını yanıtlarken, "Burada turizm faktörü söz konusu. Ayrıca unutmamak lazım: Rusya'da Türk dizileri çok popüler. Dizileri seyreden insanların Türk diline ilgisi de artıyor" dedi. 

Moskova'da uzun yıllardır Türk dili öğretmenliği yapan Mihriban Paşalı ise konuyu şöyle değerlendirdi: 

"Benim öğrencilerimin genelde yüzde 80'i kadın. Yani bunların arasında Türk erkeklerle evli olanlar veya evlenmek isteyenler de var. Yaklaşık yüzde 20'i de turizm, hobi amaçlı olarak Türkçeyi öğreniyor. Son yıllarda Rusya'da Türk kültür ve turizm programları da insanların yoğun ilgisini çekti." 

Turizm uzmanı, iş insanı Can Güler'e göre de, turizm en önemli faktör. Güler, "Türkiye'ye her yıl milyonlarca Rus turist geliyor. Bu insanların ister istemez döndüklerinde tatil izlenimleri bağlamında Türk diline ilgileri de artıyor" dedi. 
 

Etiketler:  Rusya