Rusya'da 'alkol yasağı' ve Türk medyası

Rusya'da 'alkol yasağı' ve Türk medyası

26 Nisan 2021 Pazartesi  |   Kötü

Türk medyasına bakılırsa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkede 1 ile 11 Mayıs tarihleri arasında her türden alkol satışı yasaklayan bir kararname imzalamış. 

Sözcü'den BirGün'e, Haber Global'den Cumhuriyet ve Halk TV'ye pek çok sitede yer alan habere göre, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun (Rospotrebnadzor) tatil ilan edilen söz konusu dönemde yapılacak koronavirüs aşılarının etkili olabilmesi için alkol satışının ve tüketiminin durdurulmasını istemiş. Haberde yer alan önemli bir noktada da, alkol tükettiği tespit edilen kişilere ceza uygulanması kararı alınmasıymış. 

Peki, gerçekten öyle mi? 

Türk medyasındaki haberler biraz araştırılınca kaynağın İHA olduğu anlaşılıyor. Gerçi, örneğin Sözcü'nün internet sitesi İHA'ın haberini kelime kelime kullanmasına rağmen nedense kaynak belirtmeye gerek duymamış. 

Peki, İHA haberi nereden almış? 

İHA'nın kaynağı ise Rus panorama sitesi. 

Peki bu nasıl bir site? 

Kestirmeden söylemek gerekirse, “hiciv sitesi.” 

Yani ortada bir “haber” yok, “mizah” var. Rusların alkole olan düşkünlüğünden yola çıkarılarak hazırlanmış bir hiciv yazısı. 

Tabii, Türk medyası önüne gelen her habere kontrol etme ihtiyacı durmadan “atladığı” için “alkol yasağı”na da hemen atlamış!

Ne diyelim, geçmiş olsun!

Etiketler:  Rusya