Rusya'da S-400 yorumları

Rusya'da S-400 yorumları

23 Mayıs 2019 Perşembe  |   Günlük

ABD'nin Türkiye'yi Rusya'yla yapılan S-400 füze savunma sistemleri anlaşmasından vazgeçirmek için verdiği ültimatomları Rus uzmanlar nasıl yorumladı? Rus medyasında yer alan analizlerde, Türkiye’nin S-400 satın almasının ABD’nin prestijine darbe anlamına geldiği, Ankara ile Washington’ın müttefiklik ilişkisinin de ciddi zarar görebileceği değerlendirmesi yapıldı. İşte konunun Rusya’daki yankıları...  

Vladimir Vasilyev (Rusya Bilimler Akademisi ABD ve Kanada Enstitüsü Öğretim Görevlisi) 

"ABD bu konuda çok sert hareket etme niyetinde. En önemlisi, Türkiye ekonomisi bugün çok hassas bir durumda. Washington ekonomik anlamda Türkiye üzerinde kolaylıkla baskı kurabilir. NATO ülkesinin S-400 alması, ABD’nin prestijine ciddi bir darbe demek. Hem de bu ülkenin Orta Doğu’da yer alması, ABD’nin bu bölgedeki silah satışlarını zincirleme olarak sekteye uğratabilir.  Bu bölge ABD’nin başlıca silah pazarlarından biri. Eğer Türkiye S-400 satın alımıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmekte kararlıysa, Türk-Amerikan ilişkilerinin ciddi şekilde bozulacağı rahatlıkla tahmin edilebilir." 

Aleksey Leonkov (Askeri uzman) 

"ABD daha önce de birçok kez Ankara’yı tehdit etti, hatta Rusya ile işbirliğini sonlandırması için bazı bonuslar teklif etti. İlk önce S-400 yerine Patriot satın almalarını, sonra F-35 alımını artırmalarını teklif ettiler. Ardından Türkiye’nin her ikisini de alamayacağı tehdidini öne sürdüler, en sonunda da yaptırımlarla tehdit ettiler. Türkiye ise bunlara karşın anlaşmalarına sadık kaldı. ABD’nin tehditleri, Türklerin elini bükme girişimleri ve art niyetli rekabetin göstergesi. Bu histeri ile hiçbir şey elde edemeyeceklerini tüm dünyaya gösteriyorlar. Bununla yalnızca, ABD’nin Orta Doğu’da zaten sarsılan prestiji daha da bozulacak." 

Boris Yulin (Askeri tarihçi) 

"ABD'nin, Türkiye’nin S-400 konusundaki kararına etki etme şansı bir ölçüde var. Türkiye, NATO üyesi, ancak Türk-Amerikan ilişkileri oldukça karışık. Bu daha çok Kürt meselesiyle ilgili. Bu konuda Türklerin duruşu kararlı. Washington ise Orta Doğu’daki Kürtlerle zaman zaman flört ediyor. Dolayısıyla Türkiye’nin daha güvenilir partnerler araması tamamen mantıklı. " 

Konstantin Sivkov (Askeri uzman) 

"Türkiye’ye S-400 satmak bizim için kârlı, çünkü Türkiye’yi ve NATO ülkelerini yedek parça, mühimmat, yakıt konusunda kendimize bağlıyoruz. İkincisi, Türkiye’e S-400 satarak kendimiz için ciddi riskler de yaratmıyoruz. " 

Dmitriy Yegorçenkov (Rusya Hakların Dostluğu Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Müdürü) 

"Türkiye ile S-400 anlaşması ABD’nin finansal çıkarlarına zarar veriyor. Ankara’nın S-400 eğitimleri için Rusya’ya askeri uzmanlar yollaması, S-400’lerin bir yıl içinde Türkiye’de faaliyete geçeceğini gösteriyor. Aslında Türkiye ile imzalanan S-400 anlaşmasının önemini abartma eğilimindeyiz. NATO saflarında bazı ayrışmalara yol açsa da, karşımızda sıradan bir anlaşma var. " 

Konstantin Sokolov (Siyasi analist) 

"Aslında Ankara, 15 yıldır ABD ve NATO’nun garip bir müttefiki. Türkiye’nin 2000 yılından itibaren Batının öne sürdüğü Orta Doğu kartları konusunda şikayetleri var. Bugün ABD-Türkiye ilişkilerinde ciddi bir kriz yaşanıyor. Çünkü Erdoğan, Batının Türkiye’nin topraklarındaki planlarına karşı çıkan vatansever güçleri temsil ediyor. Şu noktada konu sadece S-400 değil, iki ülkenin müttefiklik ilişkilerinin kaderi belirleniyor."

Ruslan Puhov ( Strateji ve Teknoloji Analizleri Merkezi Müdürü)

"Rusya ile Türkiye arasında S-500 konusunda da bir anlaşma bulunduğu çok şüpheli. Bu, Erdoğan için politik bir oyunun parçası. Bu yolla ABD ile pazarlık yapıyor. Pragmatik ve esnek bir politikacı. Gerekirse S-500'den de, S-400'den de kolayca vazgeçebilir. Bütün bunlar nihai olarak iktidarda kalmaya yönelik."

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)