Rusya'da PKK itirafı

Rusya'da PKK itirafı

20 Mayıs 2022 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus akademisyen İvan Surma, devlete ait Rossiya-1 kanalında PKK'nın Türkiye'de "terör saldırıları düzenlediğini" söyledi. Moskova PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmiyor. 

Canlı yayınlanan "60 Minut" (60 Dakika) programına konuk olan Rusya Dışişleri'ne bağlı Diplomasi Akademisi Dış Politikada Kamu Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Surma (aşağıdaki fotoğraf), Türkiye-NATO ilişkilerini değerlendirdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı çıktığı yönündeki açıklamalarını yorumlayan Surma, "Bu hem Rusya hem de Türkiye için önemli bir durum. Çünkü Kürt meselesinin geçmişi çok eskilere gidiyor. Türkiye bu terör örgütünden çok zarar gördü. Doğrusu Kürdistan'ın kurulması çok zor bir konu çünkü Kürtler aşiretler halinde faaliyet gösteriyor. Daha düne kadar Türkiye'de terör saldırıları düzenleniyordu. Dolayısıyla bu konu Türkiye için sancılı, hassas bir konu" dedi.

Rus akademisyene göre, Erdoğan'ın veto açıklamasının diğer nedeni de Batı'dan ekonomi anlamda taviz koparmak. Surma, "Hatırlarsanız Orta Doğulu mülteciler konusunda da Avrupa'dan para talebinde bulunmuştu. Avrupa ise Erdoğan'ı kandırdı, o parayı vermedi. Türkiye, bazı Avrupa ülkelerine karşı tutumunda haklı. Dolayısıyla Erdoğan, kendi topraklarında terör örgütleri barındıran İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine sıcak bakmıyor. Bunun karşılığında da Batı'dan askeri teknoloji, ekonomi bağlamında bir şeyler koparmak istiyor" diye konuştu.

 Rus-Türk ilişkilerinin önemine de değinen Rus akademisyen, "İsveç ve Finlandiya yöneticileri, Türkiye'yi ziyaret ederek Erdoğan'la görüşmeyi planlıyor. Bence Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in olası Türkiye ziyareti ve Erdoğan'la görüşmesi daha önemli." dedi.  

Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov da, daha önce TV Tsenter kanalında Suriye ile bağlantılı gelişmeleri değerlendirirken, "Türkiye onların (YPG) terör örgütü olduğundan son derece emin. Türkiyeli Kürtler (PKK) gerçekten de Türkiye'de terör saldırıları düzenledi. Erdoğan onların (PKK-YPG) ilişkili olduğundan emin" demişti.

PKK konusu Türkiye ile Rusya arasında 1990'lı yıllarda Moskova'da "Kürt Evi"nin açılmasının ardından uzun süre polemik konusu oldu. Ankara'nın, "Kürt Evi"nin kapatılması yolundaki taleplerini Rusya, PKK'yı terör örgütü olarak görmediği gerekçesiyle reddetti. 

Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü Demokratik Birlik Partisi(PYD) de 2016 yılı başlarında Rusya’nın başkenti Moskova’da büro açmıştı. Rus haber ajansı Tass, daimi büronun sivil toplum kuruluşu statüsünde olduğunu belirtmiş, Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Otonomisi Eş Başkanı Ferhat Patiyev büronun uygulamada bir büyükelçilik gibi çalışacağını söylemişti. Son olarak 25 Kasım 2021 tarihinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin siyasi kolu Suriye Demokratik Meclisi (SDM) Yürütme Komitesi Başkanı İlham Ahmed ve beraberindeki heyeti makamında kabul etmişti. (manşet fotoğrafı) 

Etiketler:  Rusya