Rusya'da gündem 'Türk dünyası'

Rusya'da gündem 'Türk dünyası'

22 Kasım 2021 Pazartesi  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Beştepe'deki görüşmelerinde "Türk dünyası" haritasıyla poz vermesi Rus medyasında geniş yer buldu. 

Haritayla ilgili yüzlerce haber ve yorum yapılması üzerine Rus devlet televizyonu Rossiya-1'in Kremlin özel muhabiri Pavel Zarubin, konuyu Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov'a sordu. Peskov, "Türk ortaklarımız Türk dünyası fikrini geliştiriyor. Bu normal bir şey. Üzüntü duyabileceğim tek şey, Türk dünyasının merkezinde büyük bir kırmızı yıldız bulunmaması! Orası Türkiye'de değil, Rusya Federasyonu topraklarında, Altay'da bulunuyor. Her Türk için kutsal olan, doğup yayıldıkları yerde. Bunu bir Türkolog olarak söylüyorum" dedi.

Peskov'un sözlerini değerlendiren Rus askeri uzman İgor Korotçenko, "Rusya'nın kendisi Büyük Turan" dedi. 

Rossiya-1 kanalındaki bir tartışma programında da konu gündeme geldi. Yayın konuğu İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski başkanı Yakov Kedmi, bu gelişmelerin doğal karşılanması gerektiğini kaydederek, "Tarihi iyi bilmek lazım. Selçuklular Türkiye'ye nereden geldi? Orta Asya'dan. Onların ortak tarihi var. Bu tarihi gerçekleri silip atamazsınız. Dolayısıyla iş birliği ve diyalog kurmaları da doğal. Bunlara şaşırmamak lazım. Türk halklarının diyalogu doğaldır” dedi.  

Resmi Ria Novosti haber ajansı yazarı Pyotr Akopov da, konuyu değerlendirirken, "Rusya bir Türk devleti değil fakat Türkler yüzyıllardır devletimizin en önemli unsuru. Tatarlardan Yakutlar kadar... Rusya'da onlarca Türk halkı yaşıyor, Azerilerden Kırgızlara kadar milyonlarca Türk Rusya vatandaşı ve milyonlarcası da buraya çalışmaya geliyor" dedi. 

Ruslar dahil Slavların ve Türklerin yüzyıllarca birlikte yaşadığına işaret eden Rus uzman, "Ortodoks ve Müslümanlar, Rus ve Türk medeniyetleri asırlarca yan yana yaşamış, savaşmış, ticaret yapmış, ittifaklar yapmış, tartışmış ve akraba olmuşlar" değerlendirmesinde bulundu. Rusya'nın her şeye rağmen kendi ulusal çıkarlarını korumasının öncelikli olduğunu vurgulayan Akopov, Türk halklarının da Rusya halkının bir parçası olduğunu söyledi.  

Rus uzman son olarak, "Türkler geleceğe Rusya ile birlikte gitmeye hazırsa, ülkemiz de Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci olarak davet edilmelidir" dedi.

Etiketler:  Rusya