Rusya'da dönere iadeiitibar

Rusya'da dönere iadeiitibar

30 Kasım 2021 Salı  |   Günlük

Daha üç-beş yıl önce “sağlıksız koşullarda yapılıyor” denilerek yasaklanmak istenen döner, Rusya’da itibar kazanıp artık büfelerden restoran menülerine kadar tırmandı. Rusya’da “şavurma” adıyla bilinen döner, ağırlıklı olarak göçmenlerin ve yoksulların ayaküstü yemeği olarak uzun süre hakir görüldükten sonra, ülke çapında popülaritesini gittikçe artırıyor. 

St. Petersburg merkezli Rus döner zincirinin kurucusu Anton Raşba, Gazeta.ru’ya demecinde, 1992’de St. Petersburg’da Vitebvsk tren istasyonunda ilk dönerci açıldığında alıp tadına bakmaya parasının yetmediğini, bugün şehrin en büyük döner zincirini kurmuş olmanın kendisine gurur verdiğini söylüyor.  

Bir araştırmanın sonucunu aktaran Raşba, maliyetlere bağlı olarak bir dürüm dönerin Avrupa şehirlerinde ortalama satış fiyatında büyük farklar var. 

Raşba, “İyi bir mekanda en pahalı döner Londra'da satılıyor. Ruble cinsinden ortalama 1250 (yaklaşık 216 lira) rubleyi buluyor. İkinci sırada 650 rubleyle Paris var. Üçüncü Atina: 450 ruble. En ucuzu Türkiye'de: İstanbul sokaklarında 160 rubleye döner yiyebilirsiniz. Berlin, Budapeşte, Barselona ve Roma da düşük fiyatlarla övünebilir: Ortalama 260 rubleden başlayan fiyatlarla yemek mümkün. Örneğin Moskova’da Vıhino metro istasyonunda 120 rubleye de bulabilirsiniz, zengin semti Rublevka'da 1200 rubleye de” diyor. 

Bu arada döner kültürünü geliştiren Rus şefler de var. KrabiKutaby restoranının şefi Artyom Martirosov'a göre, misafirleri için sürpriz olan çok popüler yemeklerden biri "yengeçli döner”. Bu yemeğin menü fiyatı 950 ruble (yaklaşık 172 lira).

Rusya’da döner dürüm, yaygın adıyla “şaurma”, uzun süre dudak bükülen "sağlıksız-kalitesiz fast food" muamelesi gördükten sonra popülerliği hızla artmaya başladı. Bir zamanlar tamamen yasaklanması bile teklif edilen döner artık “sağlıksız koşullarda ucuza satılan sokak yemeği" yaftasından kurtuluyor.  Ria ajansının görüştüğü diyetisyen Sergey Oblojko, dönerin pek çok ünlü fast food ürüne kıyasla, sağlıklı bir yiyecek olduğunu söylemişti.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya