Rusya'da da 'zam' değil 'güncelleme'

Rusya'da da 'zam' değil 'güncelleme'

29 Temmuz 2020 Çarşamba  |   Günlük

Rusya'da yapılan zam, "doğal gaz kullanım tarifesi 1 Ağustos'ta güncellenecek" diye duyuruldu. Derinleşen kriz yüzünden geçim sıkıntısı çekilen ülkede doğal gazın Rusya içindeki fiyatının, Avrupa'ya satış fiyatını geçtiği konuşuluyor

 Nezavisimaya Gazeta, son piyasa verilerine dayanarak, Gazprom'un doğal gazın bin metreküpünü Almanlara 70 dolardan sattığını, Moskova'nın çevre yerleşim birimlerinde (Podmoskovye) ise bu fiyatın 96 dolar (6 bin 859 ruble) olduğunu yazdı. 

Üstelik Gazprom, Rusya'da sattığı gazın fiyatını 1 Ağustos'tan sonra yüzde 3 arttıracak. Bu da bin metreküp fiyatının yaklaşık 100 dolara yükselmesi demek; yani Almanya fiyatından 30 dolar daha fazlası. 

Gazete çok sayıda blogger'ın yaklaşık 1000 kilometrelik boru hattı sevkiyat maliyetine rağmen, gazın Rusya fiyatının neden Almanya'dan bu kadar yüksek olduğunu sorgulayan yazılar kaleme aldıklarını bildiriyor. 

Bloggerlar, örneğin Vladimir vilayetinde yeni zamla birlikte gazın bin metreküp fiyatının 104,3 dolara yükseleceğini yazdı. 

Genel kanı, Gazprom'un dış pazarlarda talep yetersizliği nedeniyle uğradığı kaybı ülke içinden telafi etmeye yöneldiği yönünde.

(TürkRus.Com)