'Rusya yasağı kaldırmayacak' iddiası

'Rusya yasağı kaldırmayacak' iddiası

14 Mayıs 2021 Cuma  |   Günlük

Rusya’nın 1 Haziran’a kadar ilan ettiği Türkiye’ye charter uçuş yasağının azalan vaka sayıları ile birlikte kaldırılacağı beklentisi sürerken, Moskova’dan farklı bir iddia ortaya atıldı.

Rus turizm sektörünün önde gelen haber portallerinden turprom.ru, şu ana kadar Türkiye’den beklenen bakanlar düzeyinde ziyaretin gerçekleşmediğini hatırlatarak, bunun “yasağın kaldırılmaması kararından kaynaklandığını” iddia etti.

Haber analizde, “12 Mayıs’ta Çavuşoğlu ve Koca’nın ziyareti bekleniyordu ama şimdiye kadar üst düzey yetkililerin ziyaretiyle ilgili herhangi bir durum ortaya çıkmadı. Bazı uzmanlar müzakerelerin önemsiz bir nedenle gerçekleşmediğine inanıyor: Rus meslektaşları diplomatik kanallar aracılığıyla Türk tarafına Türkiye’ye uçuşların kesinlikle 1 Haziran'da başlamayacağını bildirdi. Böyle bir karar verildiği için, artık müzakere ve pazarlık konusu yok, bu da bakanların acil ziyaretinin bir anlamı olmadığı manasına geliyor” denildi.

Yazıda, Türk medyasında "görüşmelerde Türk üst düzey yetkililerinin Kremlin'in açıklanan seyahat kısıtlamalarını en geç 1 Haziran tarihinde kaldıracağı umuduyla Moskova ile anlaşmaya çalışacaklarını” vurguladığı hatırlatıldı.

Yazının devamında, "Rus uzmanlar Türkiye'nin turistlere Ağustos sonu-sonbahar başı açılmayacağına inanıyor” görüşü dile getirildi.

Moskova, artan koronavirüs vakalarını gerekçe göstererek Türkiye'ye charter uçuşları 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında durdurmuştu.

(TürkRus.Com)

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/turizmde-gergin-bekleyis-49394

Etiketler:  Rusya