Rusya Yahudilerinden teşekkür

Rusya Yahudilerinden teşekkür

11 Mayıs 2021 Salı  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Yahudi Kongresi Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Dağ Yahudileri Yardım Vakfı "STMEGI" Başkanı German Zaharyayev, 2. Dünya Savaşı sırasında Avrupa'daki Yahudi kökenlilerin vatandaşların hayatını kurtaran Türk diplomatlara minnet duyduklarını belirterek, "Türk halkına şükranlarımızı iletiyoruz" dedi. 

Savaşta Nazilerin yaptığı soykırım sonucunda milyonlarca Yahudi'nin hayatını kaybettiğini hatırlatan Zaharyayev, "İsrail'deki Soykırım Müzesi ve anıtında Yahudilerin hayatını kurtaranların adları saygıyla anılıyor. O dönem Avrupa'da bazı Türk diplomatların da fedakarlık yaptığını biliyoruz. Onlar saygıyla anıyor ve dolayısıyla da Türkiye halkına da şükranlarımızı iletiyoruz. Bu insanlar tüm zorluklara rağmen Yahudileri savundu, onlara sahip çıktı. Etnik kökenleri önemli değil. Hepsini saygıyla ve sevgiyle anıyoruz" diye konuştu.  

Rusya Yahudi Kongresi'nin Moskova'da düzenlediği uluslararası konferansa katılan konuşmacılar, Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanya'sını mağlup etmesinin Yahudi halkının topyekûn ölümden kurtardığına da işaret etti.  

2. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin Nazi soykırımından kurtarılmasında dönemin görevli Türk diplomatları Namık Kemal Yolga, Necdet Kent ve Selahattin Ülkümen önemli rol oynamıştı. 

Etiketler:  Rusya