Rusya uçuş yasağını kaldırdı

Rusya uçuş yasağını kaldırdı

18 Haziran 2021 Cuma  |   Günlük

Herkesin umutla beklediği haber Moskova'dan nihayet geldi: Rusya, 22 Haziran'dan itibaren Türkiye'ye uçuşlara ilişkin yasakları kaldırdı ve tüm uçuşlara yeniden başlama kararı aldı. 

Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova tarafından yapılan açıklamaya göre, Kovid ile mücadele operasyon merkezi,  Türkiye'deki vaka sayılarındaki düşüşü ve alınan önlemlerin yeterliliğini tespit ederek, uçuş yasağını kaldırdı. 

Bu karar, Türkiye'yi ziyaret eden Rus teftiş heyetinin verdiği olumlu rapora dayanılarak verildi. 

Rus heyetin Antalya'ya yaptığı ziyaretin sona erdiğini duyuran Golikova, Türkiye'de turizm sektöründeki personele hızla aşı yapıldığını, otel çalışanları arasında aşılanma oranının şu anda yüzde 60 ila 90 arasında değiştiğini vurguladı. 

Golikova ayrıca turistlerden, yurt dışına gitmeden önce aşı vurulmalarını rica etti. 

Yasak 15 Nisan'da başlamış, daha sonra 21 Haziran'a uzatılmıştı. 

Bu yasak döneminde Türkiye'ye gidemeyen turistlerin Rusya'nın Karadeniz kıyılarına "mecburen" akın etmesi, bu bölgedeki tesislerin tamamen dolması, deniz tatili yapamayan vatandaşlardan gelen şikayetlerin artması üzerine Rusya, Türkiye yasaklarını kaldırmaya karar verdi. 

Daha önce Rus yetkililer, şu ana kadar Türkiye turu satın alan ya da rezervasyon yaptıran ancak yasaklar nedeniyle tatile gidemeyenlerin sayısını "1 milyon civarı" olarak açıklamıştı.  

Uçuşlar yasaklanmasına rağmen yüzde 60'a yakın turistin Türkiye tatilini iptal etmediği ve uçuşlara başlanmasını beklediği ifade edilmişti.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkanı Andrey İgnatyev, Ruslar için Türkiye’de tur paketi fiyatlarının 2020 seviyesinde kalacağını tahmin etti. 

Ignatiyev, “Yasak gelmeden önce, Nisan-Haziran aylarında 1,5 milyon Rusya vatandaşı Türkiye'de dinlenmeyi planlamıştı. Salgın durumu izin verirse Türkiye'de bu yıl 2019'dan daha fazla turistimiz tatil yapabilir. O yıl turist sayısı 7 milyon kadardı” dedi.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya