Rusya Türkiye uçuşlarını durduruyor mu?

Rusya Türkiye uçuşlarını durduruyor mu?

9 Nisan 2021 Cuma  |   Günlük

Rusya'da bugün hükümet Türkiye'deki rekor koronavirüs vakaları karşısında turizm açısından alınabilecek önlemleri tartışırken, "içeriden" ilk haber medyaya yansıdı. Dojd TV bir resmi kaynağa dayanarak, Türkiye uçuşları için şu aşamada bir sınırlama düşünülmediğini söyledi. Yetkili, "Şimdilik olduğu gibi bırakılacak" dedi. Kommersant'a konuşan bir kaynak, "kararın Başkan Putin'in katılımıyla alınabileceğini çünkü yüksek ekonomik ve politik riskler taşıdığını" söyledi.  

Forbes dergisi ise kendi kaynağına dayanarak, "Şimdilik Türkiye uçuşlarını durdurmama kararı alındığını" söyledi. 

Ancak bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Çoğunluğu "olumlu", bazıları "olumsuz" haberler gelse de, hükümetten resmi açıklama gelmeden kesin bir tablo ortaya çıkmayacak. 

Turizm sektöründen bazı kaynaklar hâlâ12 Nisan'dan başlayarak 1 ay süreyle durdurulmasının masada olduğunu iddia ediyorlar.

Bu gelişmelerin ardından RİA Ajansı konuyla ilgili kesin bir karar alınmadığını ve durumun pazartesi günü netleşebileceğini yazdı.

Yine Kommersant bir kaynağına dayanarak, "kararın Başkan Putin'in katılımıyla alınabileceğini, çünkü yüksek ekonomik ve politik riskler taşıdığını" söyledi.  

İnterfaks'a konuşan bir kaynak, "Koronavirüs kurulunun üyeleri Ulaştırma Bakanlığı, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı ve Rospotrebnadzor temsilcileriyle bir toplantı yapılıyor. Gündemde tek bir konu var: Türkiye'den koronavirüs varyantlarının girişini önlemeye yönelik adımlar. Öneriler arasında bir ay süreyle charter ve düzenli seferlerin durdurulması da var. Ama İstanbul'a seferler devam edebilir" demişti. 

Alınması düşünülen önlemler arasında, Türkiye'den dönen Rus vatandaşlarının 14 gün karantinada kalma zorunluluğu da bulunuyordu. 

Bugün Putin ve Erdoğan yaptıkları telefon görüşmesinde konuyu ele aldılar. Türk hükümetinin koronavirüsle mücadele amacıyla aldığı önlemleri anlatan Erdoğan, önceliklerden birinin yabancı turistlerin sağlığının korunması olduğunu kaydetti. Taraflar, Türkiye'yi ziyaret eden Rusya vatandaşlarının sağlığının korunması için ilgili kurumlar arasında yoğun temaslar kurulmasını kararlaştırdı.

Aşırı milliyetçi Rus politikacı Jirinovski ise Türkiye ile hava taşımacılığının tamamen durdurulmasını önermişti.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya