Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

12 Nisan 2021 Pazartesi  |   Günlük

Rusya, 15 Nisan'dan başlamak üzere Türkiye ile uçak seferlerini bir buçuk ay süreyle durdurma kararı aldı.

Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye'ye hem düzenli seferlere hem de charter uçuşlara 1,5 ay boyunca yasak getirildiğini açıkladı. Ancak Golikova, iki ülke arasında haftada iki kez düzenli sefer yapılmasına izin verileceğini belirtti. Golikova'nın açıklaması meduza sitesinde yer aldı.

Golikova'nın açıklamasından kısa süre önce Rus RBK Ajansı, Rusya'dan Türkiye'te charter uçuşlarının bir buçuk ay süreyle durdurulacağını bildirdi.

Ajans, haberinde yasağın 15 Nisan'da başlayacağını ve 1 Haziran'a kadar süreceğini belirtti. RBK haberine kaynak olarak adını açıklamadığı bir Rus havayolu şirketiyle büyük bir turizm acentesinin üst düzey yetkilisini gösterdi ve bilginin bir bürokrat tarafından doğrulandığını yazdı. Ajansa göre karar Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasından kaynaklanıyor.

TürkRus.Com sitesine göre ise, Govorit Moskva radyosu, kendi kaynaklarına dayanarak "Rusya'nın Türkiye ile hava sahasını kapatma kararı aldığını" duyurdu. 

Rusya'da turizm sektörünün önde gelen haber sitelerinden Tourdom.ru da iki kaynağına dayanarak, "Hükümet, Türkiye ile hava trafiğini sınırlandırma ihtimalini ciddi olarak düşünüyor" diye yazdı.

Bu haberlerin yayılmasından önce yaşanan önemli siyasi gelişme ise, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Türkiye'nin Ukrayna'ya insansız hava araçları (İHA) tedarik etmesi konusunda "Moskova, Türkiye ve diğer ülkeleri Kiev'in militarist eğilimlerinin teşvik edilmemesi konusunda uyarıyor" açıklaması oldu.

Rusya'dan yapılan uçuşların yasaklanabileceği yolunda cuma günü Rus medyasında çeşitli iddialar yer almış, İstanbul dışındaki seferlerin durdurulacağını yazılmış ancak daha sonra bu yönde alınan bir karar bulunmadığını, durumun bugün (pazartesi) netleşebileceği söylentisi yayılmıştı.

Etiketler:  Rusya