'Rusya-İsrail kavga etmemeli'

'Rusya-İsrail kavga etmemeli'

7 Mayıs 2022 Cumartesi  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın önde gelen dış politika uzmanlarından Fyodr Lukyanov, İsrail'ile ilişkilerin gerginleşmesinin Moskova'nın çıkarına olmadığını söyledi. 

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Lukyanov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Hitler'in Yahudi asıllı olduğu yönündeki açıklamalarının ardından Rusya-İsrail ilişkilerinde yaşananları Medya Günlüğü'ne değerlendirdi. Rusya'nın İsrail için önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Lukyanov, "Bence karşılıklı açıklamaları artık sürdürmemek lazım. İsrail ve Rusya arasındaki bir kavgaya kesinlikle ihtiyacımız yok” diye konuştu. 

Lukyanov, “İsrail, Rusya'nın, özellikle Orta Doğu'da, Suriye'de ve İran sorunundaki önemini anlıyor. Bugün son derece zor bir uluslararası durum koşullarındayız. Rusya yararlı olabilecek ülkelerle ilişkileri sürdürmeli. Bu bizim için önemli bir görev" dedi. 

Tarihi tartışmaların sırası olmadığını belirten Lukyanov, "Hiç olmadık yerde, Yahudilerin Nazizm'e nasıl katkıda bulundukları hakkında uzun bir tartışmaya girmenin yeri de zamanı da değil. Bunlar Dışişleri Bakanlığı'ndan ziyade araştırma kurumlarını ilgilendiren meseleler" diye konuştu. 

İsrail'in uluslararası alandaki önemine dikkat çeken Rus uzman, "Açıkçası İsrail'in de Rusya'ya düşman olan bir koalisyonda katılmasını düşünmek bile istemiyorum. İsrail'in arkasında oldukça geniş uluslararası Musevi çevreleri duruyor. Ayrıca İsrail çok gelişmiş ve askeri açıdan güçlü bir devlet" dedi.

İsrail Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, İsrail Başbakanı Naftali Bennet ile telefon görüşmesi yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Lavrov’un açıklamaları için özür dilemişti.

Etiketler:  Rusya