Rusya Afganistan'da ne istiyor?

Rusya Afganistan'da ne istiyor?

20 Eylül 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Ünlü Rus dış politika uzmanı Fydor Lukyanov, " Rusya Afganistan'ın içişlerine karışmamalı. Bizim için önemli olan Afganistan'ın Rusya ve Orta Asya için tehlike kaynağına dönüşmemesi" dedi. 

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı olan Lukyanov (manşetteki küçük fotoğraf), Afganistan'da Taliban'ın iktidara gelmesiyle yaşanan gelişmeleri Medya Günlüğü'ne değerlendirdi. Lukyanov, "Afganistan şunu tekrar ortaya koydu: Gelen yabancı güçler en iyi olasılıkla morali çok düşük şekilde orayı terk ediyor. Ben Rusya'nın şu anki tutumunun kesinlikle doğru olduğuna inanıyorum. Çünkü öncelikle Taliban, Afganistan'da iktidar. Formalite olarak tanıyıp tanımamak ayrı bir konu fakat günün birinde herkes tanıyacak. Taliban şu anda ülkeyi kontrol ediyor" dedi. 

Taliban'ın Afganistan'daki diğer güçlerle kıyaslamada, göre daha fazla öncelikli ve tercih edildiğine dikkat çeken Rus uzman, "Genel olarak benim izlenimlerime göre Taliban daha bağımsız, kendi programını uyguluyor. Bu program iyi mi veya kötü mü bu ayrı bir konu. Fakat, dışarıdan ortakları veya hamileriyle birlikte hareket eden diğer güçlerden farklı olarak Taliban, kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Bence Rusya, bugün Taliban fiilen iktidar ve yarın da hukuken iktidar olacak, dolayısıyla bu iktidarı dikkate almak lazım noktasından hareket ediyor" değerlendirmesinde bulundu.  

Rusya'nın, Afganistan'da herhangi bir iktidarın bulunmasından yana olduğunu vurgulayan Lukyanov'a göre. ülkedeki oluşan bir düzen Moskova'nın da çıkarına. Lukyanov, "Orada herhangi bir isyan, durumu istikrarsızlaştırıyor. Rusya bunu arzu etmez. Afganistan'ın içişlerine karışmak bizim işimiz değil. Zamanında bunu denedik, şükürler olsun oradan ayrıldık. Amerika'nın da eline bir şey geçmedi. Bizim çıkarımız, Afganistan'ın Rusya ve komşularımız Orta Asya devletleri için bir tehlike kaynağına dönüşmemesi" dedi. 

Afganistan'da "büyük bir oyun" ile ilgili komplo teorilere de değinen Rus uzman, "Başka ülkelerin Afganistan'da herhangi bir oyuna girmesi kendi bilecekleri iş. Afganistan'da böyle oyunların nelerle sonuçlandığı tarih ve herkes çok iyi biliyor. Buyursunlar. Ama biz yokuz böyle oyunlarda. Bizim kendi güvenliğimizi düşünmemiz lazım" diye konuştu.

"Pandora'nın Kutusu"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD’nin Afganistan’dan çekilirken arkasında "Pandora’nın Kutusu"nu bıraktığını’ söylemiş, yeni hükümet konusunda ise, "Taliban’ın da dediği gibi temsili ve kapsayıcı değil. Diğer etnik grupların temsilcilerini hükümette görmüyoruz. Fakat elbette onlarla çalışmak da gerekli gibi görünüyor” demişti.

Etiketler:  Rusya