Rusların umudu Köksel kolları sıvadı

Rusların umudu Köksel kolları sıvadı

11 Ekim 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Uluslararası alanda saygın bir bilim insanı olan Prof. Dr. Hamit Köksel, Sibirya'nın ikinci büyük kenti Omsk'taki Stolıpin Devlet Tarım Üniversitesi çatısı altında kurulan laboratuvarda görevine başladı. Köksel'in başkanlığındaki dev laboratuvarda tahıl kalitesinin artırılmasına yönelik bilimsel çalışmalar yapılacak.  

Üniversitede konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Köksel (fotoğrafta ortada), çalıştığı İstinye Üniversitesi (İSÜ) ve Omsk Üniversitesi arasında iş birliğini artırmayı planladıklarını belirterek, "2021 yılında iş birliğimizi devam ettirmek için Omsk Devlet Tarım Üniversitesi'nden öğrencilerimi İSÜ'ye davet etmeyi planlıyoruz. 3 yıl içinde proje bittiğinde birbirimizle bağlarımızı koparmak niyetinde değiliz. İş birliğimizi sürdüreceğiz, bazı yeni projeler için başvurular yapacağız. Yeni başarılara imza atmayı umuyoruz" dedi.  

Basın toplantısına söz konusu laboratuvarda görev alacak Omsk Devlet Tarım Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Vladimir Şamanin de, "Biyolojik kaynak potansiyelinin varlığı, insan kaynaklarının mevcudiyeti ve çalışmaları dünyaca ünlü bir bilim adamı olan Prof. Dr. Köksel'i yönetmesi bize bu programın gerçekleşeceğini gösteriyor" diye konuştu. 

Rus medyasına göre, yeni laboratuvarın ana faaliyet alanı, artan besin içeriği ve faydalı mikro elementler içeren yeni buğday çeşitlerinin seçimi olacak. 

Türk bilim insanının basın toplantısı Rus devlet televizyonu Vesti, resmi gazete Rossiyskaya ve çok okunan Komsomolskaya Pravda dahil çok sayıda medya kuruluşunda haber olarak yer aldı.  

İSÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi olan Köksel, Medya Günlüğü'ne daha önce yaptığı açıklamada, "Bu konusu çalışmalar Rusya'nın mega projeleri kapsamında yapılıyor. Omsk Devlet Tarım Üniversitesi de daha kaliteli buğday üretimi için böyle bir bilimsel çalışma yapmaya karar verdi. Bu ürünlerin kalitesini ve katma değerini artırmak için bir proje hazırladık, kabul edildi" demişti.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/rus-tahilinda-kalite-koksele-emanet-49374

Etiketler:  Rusya