Rusları anlama rehberi

Rusları anlama rehberi

5 Mayıs 2019 Pazar  |   Günlük

"Rus insanının en temel ihtiyaçlarının karşılanmadığı durumlarda bile son birikimiyle önemsiz şeylere para harcama eğilimi dikkate şayandır..." Sanılanın aksine, bu söz, Rusya'nın son 20 yılına dair bir tespit değil; Anton Çehov'a ait... "Gizemli Rus ruhu" kavramı, edebiyatta sık sık geçer, gündelik hayatta da sıkça telaffuz edilir... Bunun ne olduğuna herkesten çok edebiyatçılar kafa yormuştur. İşte Gogol'den Tolstoy'a ünlü edebiyatçılardan, "arşınla ölçülmez, akılla anlaşılmaz" denilen Rusya'nın ruhunu çözmeye çalışan 10 edebi alıntı: 

Nikolay Gogol:  

"Hangi Rus hız yapmayı sevmez? Hangimiz ara sıra atını dört nala sürüp şu sözleri haykırmaz: 'Dünyanın canı cehenneme'?" 

Sergey Dovlatov:  

"Mizah ulusumuzun özelliğidir. Isırgan ve acı, safdil ve karmaşık. Rus mizahı en acımasız, en umutsuz yılları aşmayı bildi. Ve ben de şaka yapabildiğimiz sürece büyük bir ulus olarak kalmaya devam edeceğimize inanmak istiyorum!" 

Mihail Saltıkov-Şedrin:  

"Biz Rusların şatafatlı bir insan yetiştirme sistemi yok. Tedrisattan geçmişliğimiz yoktur, herhangi bir sosyal prensibin savunucusu olarak yetiştirilmemişizdir, onun yerine çitin dibinde biten bir ısırgan otu gibi büyümeye bırakılmışızdır. Bu yüzden aramızda pek az iki yüzlü ve pek çok yalancı, yobaz ve boşboğaz var. Herhangi bir sosyal temel uğruna ikiyüzlülük etme ihtiyacı duymayız, zira hiç sosyal prensip bilmeyiz ve bu prensiplerin hiçbiri bizi müdafaa edemez. Varoluşumuz tümüyle özgürdür, yani hayatımızı boşa harcar, yalan söyler ve her türlü prensipten yoksun olarak boşboğazlık ederiz". 

Fyodor Dostoyevski:  

"Rus inanının ruhunun özgürlüğü, iradesinin gücü korkutucu! Bugüne kadar hiç kimse onun kadar kendi toprağından bu kadar kopmamıştır; kimse onun gibi inancının peşinde bu kadar keskin dönüşler yapmamıştır!" 

Anton Çehov:  

"Rus insanının en temel ihtiyaçlarının karşılanmadığı durumlarda bile son birikimiyle önemsiz şeylere para harcama eğilimi dikkate şayandır". 

Aleksey Tolstoy:  

"Sakin bir yaz gecesi, sessiz bir ormanda bir Rus şarkısı işitmek insanda hem hüzün uyandırır, hem de neşe. Umut olmadan sınırsız hüznü buluruz bu anda. Bu anda yenilmez bir kuvvet de vardır ve kaderin değiştirilemez mührü de; Rus milli kimliğinin ilkel temellerinden biri olan demir bir yazgı da vardır bu anda, ki Rus hayatında açıklanamaz görünen çoğu şeyin izaha kavuşmasına yardımcıdır". 

Nikolay Berdyayev:  

"Rus insanının önüne mütemadiyen aynı zor problem gelir: muazzam bir alana yayılan toprağı organize etme problemi. Rusya'nın enginliği, sınırlardan yoksun oluşu ifadesini Rus ruhunun yapısında bulur. Rus ruhunun manzarası Rusya manzarasıyla örtüşür, aynı sınırdan yoksunluk, sonsuzluğuna uzanan aynı biçimizlik." 

Aleksandr Puşkin:  

"Etrafımda gördüğüm şeylere imrendiğimi söyleyemem... Ama şerefim üzerine yemin ederim ki, ne anavatanımı dünyadaki herhangi bir şeye değişirim, ne de Tanrı'nın bize bahşettiğinin dışında bir tarih isterim." 

İvan Turgenyev:  

"Şüphe dolu bu günlerde, ülkemin kaderi üzerine derin düşünlere daldığım bu günlerde, sadece sensin benim çomağım ve değneğim (İncil'den - TR). Ah, büyük, kudretli ve özgür Rus dili! Sen olmasaydın, insan evinde olup bitenin verdiği umutsuzluktan kendini nasıl kurtarabilirdi? Fakat böyle bir dilin büyük bir halka verilmediğine inanamaz insan!" 

Lev Tolstoy:  

"Bizim Rus hissizliğimizdir bu: haklarımızdan doğan sorumluluklarımızı hissetmemek, sonra da bu sorumlulukları inkar etmek."

(TürkRus.Com)