Ruslara Türkiye hayal mi?

Ruslara Türkiye hayal mi?

30 Mayıs 2020 Cumartesi  |   Günlük

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin bu yaz vatandaşlarına yabancı ülkelerde değil, Rusya'da tatil yapmalarını tavsiye etti. Öte yandan Krasnodar gibi bazı federal bölgeler tıbbi lisansa sahip sanatoryumların yakında açılacağını duyurdu. Peki turizm sektörü gelişmeleri nasıl karşıladı? Moskovskiy Komsomolets gazetesi sektör temsilcilerine bu soruyu yöneltti. 

Rusya Tur Endüstrisi Birliği Basın Sekreteri İrina Tyurina, sanatoryumların en fazla yüzde 50'lik doluluk oranına ulaşmasını beklediklerini söyledi. Tyurina'ya göre, vatandaşlar bir yandan seyahat etmekten korkuyor, diğer yandan ekonomik güçlükler nedeniyle tatile para ayırmakta zorlanıyor. 

Tyurina, "Bu yaz Yunanistan ve Türkiye'de tatil yapmak hayali mi?" sorusunu, "Farklı ülkeler türlü türlü vaatlerde bulunabilir, ama Rusya'nın sınırları kapalı ve 'Rusya'da tatil yapın' diyen en yetkili ağızların yaptığı açıklamalara bakılırsa, yakın gelecekte de açılmayacak. Yetkililerin daha açık konuşmasını isterdik doğrusu, bu bir tavsiye mi, yoksa sadece ve sadece iç turizme izin verileceği yönünde bir ima mı?" diye yanıtladı.

Tyurina buna rağmen iç turizmde de büyük bir hareket beklemiyor. Buna göre, insanlar genellikle yaşadıkları yerlerde tatil yapmayı tercih edecek. Öte yandan, örneğin Soçi'ye uçakların nasıl uçacağı da belirsizliğini koruyor.

Tyurina geriye bir tek arabayla seyahat etme seçeneğinin kaldığı, bunda da yerel yönetimlerin arabalı turistleri nasıl karşılayacağı konusunda soru işaretleri bulunduğunu belirtiyor.

Cumartesi günü yayınlanan Kommersant gazetesi, durumun belirsizliğine karşın Rus turistlerin gönlünün Türkiye'de olduğunu ve gitmek için her yolu deneyeceğini yazdı. Gazeteye göre, internet üzerinden yapılan tatil aramalarının yüzde 43'e yakını Türkiye ile ilgili.

Medya Günlüğü'nün konuştuğu Rusya'dan Türkiye'ye turist getiren bir Türk şirketinin yöneticisi, planlarını temmuz ayının ortalarına göre yaptıklarını ve bu yılı "yarım sezon" olarak gördüklerini söyledi.

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)