Ruslar 'Sputnik V'de iddialı

Ruslar 'Sputnik V'de iddialı

22 Şubat 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Koronavirüsün küresel bir felaket olduğunun anlaşılmasından hemen sonra büyük ülkeler arasında, içine siyasetin de karıştığı müthiş bir rekabet başladı.

Virüse karşı aşı geliştirme yarışına katılan ülkeler bir taşla birkaç kuş vurmaya çalışıyor: Bir yandan “aşı pastası”ndan pay kapmak diğer yandan da bu yolla küresel etkinliğini artırmak istiyor. Aşı üreticisi ilaç firmalarının sadece ABD, Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerden yılda 10 milyar dolar gelir elde etmesi, pazarın toplam büyüklüğünün ise 25 milyar dolara kadar büyümesi bekleniyor. Değişik firmalar tarafından üretilen aşıların fiyatı 2.19-44 dolar arasında değişiyor.

Koronavirüse karşı aşı bulduğunu ilk açıklayan ülkelerden biri Rusya olsa da Batılı ülkeler, büyük ölçüde siyasi nedenlerle dudak büktü ve Rus aşısını yok saymaya çalıştı. Ancak zaman geçtikçe aynı zamanda ilk kayıtlanan aşı unvanını elinde tutan Sputnik V'nin hiç de göz ardı dilemeyecek bir buluş olduğu, üstelik en etkili aşıların başında geldiği yavaş yavaş kabul görmeye başladı. Rusya Sputnik V ile yetinmedi ve Kovivak'la EpiVakKorona'yı da geliştirdi, böylece üç aşıyı birden tescil eden ilk ülke oldu. Çin aşısına yönelen Türkiye de, adını uzaya gönderilen ilk Sovyet uydusundan alan Sputnik V'nin üretimi için Moskova ile temaslarda bulunuyor. 

Aşının siyasi boyutu o kadar polemik konusu oldu ki, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçenlerde bir açıklama yaptı. Batı'nın, Rus Sputnik V'nin koronavirüse karşı geliştirilen aşıların en iyi olmasa da ilk sıralarda yer aldığını bildiğini söyleyen Lavrov, "Aksi halde bu aşıya olan talep bu kadar yüksek olmazdı. Batılı ülkeler, Sputnik V ve yakında uluslararası piyasaya çıkacak diğer aşılarımızın yayılmasının Rusya’nın itibarı ve imajının yükselmesi anlamına geldiğinin farkındalar, o yüzden istemiyorlar" dedi.

Sputnik'in internet sayfasındaki bilgiye göre, 20 bine yakın gönüllü üzerinde denenen ve yüzde 91.6 oranında etkili olduğu belirlenen aşı şu ana kadar 30 ülkede kayıtlanmış durumda.

21 Şubat verileriyle dünyada şu ana kadar 111 milyon 691 bin vaka görüldü, 2 milyon 471 bin kişi hayatını kaybetti. Rusya, dört milyondan fazla vakayla dünyada dördüncü sırada yer alıyor. Batılı ülkeler Rusya'yı üretim kapasitesinin sınırlı olduğu gerekçesiyle eleştiriyor, bu duruma kanıt olarak da ülkesindeki aşılama oranının düşük olmasını gösteriyor.

Medya Günlüğü, sadece tıp uzmanlarıyla değil, siyaset bilimcilerle de görüşerek Rus aşısını araştırdı. 

Televizyonda sağlık programları da sunan Prof. Dr. Aleksandr Myasnikov, Sputnik aşısının koronavirüsün tüm alt türlerine karşı karşı etkili olduğunu belirtti. Ünlü doktor "Sağlık sektörümüz sürekli yeni aşılar geliştiriyor çünkü virüsler mutasyona uğruyor" dedi.  

Rusya'da şu anda farklı aşılar bulunduğunu söyleyen. Myasnikov, "Bunlardan biri alerjisi olanlar ve kronik hastalığı olanlar için uygun. Bir diğeri ise daha uzun koruma sağlıyor. Size hangi aşının uygun olduğuna mutlaka doktorun karar vermesi gerekir. Aşının kronik hastalar için tehlikeli olabileceğine dair hiçbir kanıt yok ama mesela kanser hastalarında bağışıklık zayıflayabilir, böyle bir ihtimal de var” diye konuştu. 

Sputnik V'nin daha güvenilir ve kanıtlanmış bir aşı olduğunu belirten doktor, "Bizim aşımızın daha iyi olduğuna inanıyorum. Şimdiye kadar Batılı uzmanların Sputnik V için olumsuz bir şey söylediğini duymadım ve okumadım. Aslında bence dünyadaki aşılar koruma açısından aynı ama Amerikan medyasında Pfizer'in daha fazla yan etkisi bulunduğu yönünde yazılar çıkıyor” dedi. 

 

Hangi aşı en büyük küresel ulaşıma sahip? Her bir aşıyı kullanan ülke ve bölge sayısı (Kaynak: BBC)

 

Moskova'nın ünlü diş ve çene cerrahlarından Denis Tazbiyev de, Rus Sputnik V aşısının kaliteli olduğunu savundu ve şunları söyledi:

"Ben de yakında aşı olmayı düşüyorum. Tabii ki Sputnik V aşısıyla. Rus sağlık bilimi, bu sefer de bir başarıya imza atarak Sputnik V aşısını geliştirdi. Dünyada yeni aşılar üretilecek, sayıları çoğalacak. Ama akılla kalan, asla unutulmayan aşılar, ilk ortaya çıkanlar olacak.” 

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov ise, Sputnik V'ye yönelik Batı kaynaklı "saldırıları" eleştirdi ve şöyle konuştu:

"Bilim adamlarımız, korkunç bir salgına karşı aşı yapan dünyadaki ilkler arasında. Bu aşı, yüz milyonlarca insanı hastalıktan ve yüz binlerce insanı ölümden kurtarmaya hazır. Fakat sırf Rus aşısı olduğu için bize karşı adaletsiz şekilde "saldırıya" geçtiler. Bunlar Batı kaynaklı saldırılar. Aşımızı kötülemeye ve itibarını zedelemeye çalışıyorlar. Rekabet meselesini anlıyorum ama sırf Rus aşısı olduğu gerekçesiyle Batı'nın bu tavrını doğru bulmuyorum. Bizim aşımız dünyanın en iyilerinden biri, Rusya'da ve dünyada milyonlarca insana yardım edecek."
 

Etiketler:  Rusya