Ruslar savaşı destekliyor mu?

Ruslar savaşı destekliyor mu?

26 Şubat 2022 Cumartesi  |   Günlük

Bağımsız kamuoyu yoklama kuruluşu Levada Center Rusya halkının Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyon hakkındaki düşüncelerini mercek altına alan bir anket düzenledi. 24 Şubat tarihli anket raporunda Rusya vatandaşlarının Ukrayna'ya bakışının olumsuz yönde değiştiğine dikkat çekildi. Buna göre, kasım 2021'de yüzde 43 olarak ölçülen oran, şubat ayında yüzde 52'ye yükselmiş durumda. 

Katılımcıların yüzde 60'ı bölgedeki gerilimi ABD ve NATO ülkelerinin başlattığı fikrinde. Ukrayna'nın doğusundaki halk cumhuriyetlerinin bağımsız devletler olması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 33 bulundu. DNR ve LNR'nin Rusya'ya katılmasını savunanların oranı ise yüzde 25. Yüzde 26'lik bir kesim ise cumhuriyetlerin Ukrayna'dan kopmaması gerektiği kanısında. 

Peki Rus halkı gelişmeleri ne derece dikkatle takip ediyor? 

Katılımcıların yüzde 20'si bu soruya "Büyük dikkatle" yanıtını verirken, yüzde 24'lük bir kesim de "Yeterince dikkatle" izlediğini belirtiyor. "Pek dikkat etmiyorum" diyenlerin oranı ise yüzde 38. "Hiç takip etmiyorum" diyenlerin oranı yüzde 14, "Hiç duymadım" diyenlerin oranı yüzde 4. 

Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesinden önce gerçekleştirilen ankette iki ülke arasında savaş çıkma olasılığı da soruldu. Katılımcıların yüzde 45'i "Savaş ihtimali var" yanıtını verirken, yüzde 36'lık bir kesim bunu "düşük olasılık" olarak gördüğünü belirtiyor. 

Katılımcıların yüzde yüzde 51'i savaştan korktuğunu belirtirken, endişe etmeyenlerin oranı yüzde 47 olarak bulundu.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya