Ruslar sabırsızlanıyor

Ruslar sabırsızlanıyor

29 Nisan 2019 Pazartesi  |   Günlük

Türkiye ile Rusya’nın sorunu birlikte çözme kararı aldığı İdlib’te bir türlü ilerleme sağlanamaması nedeniyle Moskova’nın sabırsızlığı artmaya başladı. 

Suriye’de teröristlerin elindeki son önemli bölge olan İdlib’in temizlenmesi için iki ülke uzun süredir koordineli hareket ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 Eylül’de İdlib’in teröristlerden arındırılması konusunda anlaşmıştı. Ancak o tarihten bu yana kayda değer bir ilerleme sağlanaması Rus tarafında rahatsızlık yarattı. 

Rahatsızlık Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’in açıklamasıyla iyice belirgin hale geldi. Lavrantyev, “Türk dostlarımız ılımlı muhalifler orada geride kalan teröristleri yok etme çalışmalarını yerine getiremedi. Onların (Heyet Tahrir Şam militanları) bu toprakların büyük bölümünde kontrol sağlamış olabilmeleri, elbette ki pek çok soru işaretine ve bizde büyük bir hayal kırıklığına yol açıyor”dedi. 

İdlib meselesinin Rusya’nın öncelikler sıralamasında iyice ağırlık kazandığı Putin’in son açıklamasıyla da anlaşılıyor. Putin, İdlib’te teröristler ile mücadeleye devam edilmesi gerektiğini, ancak kapsamlı bir saldırı için zamanın şu anda uygun olmadığını, sivillerin güvenliğinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. 

Türkiye, hem sınıra mülteci akınına yol açacağı hem de bölgedeki Türk askerlerinin hayatını tehlikeye atacağı endişesiyle bölgeye kapsamlı operasyon düzenlenmesini istemiyor. Geçen yıl sonlarında Türkiye, bölgenin teröristlerden temizlenmesi koşuluyla İdlib’e operasyon düzenlenmesini engellemişti. 

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) Danışmanı Orta Doğu uzmanı Yelena Suponina bütün bu gelişmeleri Medya Günlüğü’ne şöyle değerlendirdi: 

"Rusya'nın elindeki bilgilere göre İdlip'de yaklaşık 40 bin silahlı aşırılıkçı var. Bu duruma kesinlikle göz yumulamaz. Rusya oraya askeri operasyonu erteledi ama iptal etmedi. Fakat oradaki bazı terör örgütlerine yönelik bazı küçük operasyonlara devam edilecek. Rusya Türkiye’nin bazı militanların silahlarını bırakarak görüşmelere katılmalarına ikna edilmesi konusunda daha fazla çaba göstermesini istiyor. Tabii Ankara bu konuda çok çalışma yaptı. Rusya da bunun farkında ve durumun kolay olmadığını biliyor. Fakat Rusya daha fazla çabaların gösterileceğini ve işlerin iyiye doğru gideceğini umuyor."  

Fuad Seferov, Moskova