Rusçada yılın kelimesi Sputnik

Rusçada yılın kelimesi Sputnik

4 Kasım 2021 Perşembe  |   Günlük

İngilizcede "Vax"in (aşı) yılın kelimesi seçilmesinden sonra Rusçadaki "Sputnik" de yılın kelimesi oldu.

Rus Dili Enstitüsü, "Sputnik"in eskiye nazaran 10 kat daha fazla kullanılmaya başlandığını açıkladı. Enstitü, kelimenin en çok aşılama ve Rus aşısının ülke dışında tanınması bağlamlarında kullanıldığına dikkat çekti. Kelime Rusçada esasen "yol arkadaşı, yoldaş" anlamına geliyor. 

Bu yıl en çok kullanılan ikinci kelime ise Afganistan oldu. Taliban'ın ülke yönetimini yeniden ele geçirmesinden sonra kelimenin kullanılma sıklığı 6,5 kat artış gösterdi. 

Üçüncü sırada Severnıy Potok (Kuzey Akım) ifadesi var. Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz taşıyan yeni boru hattı bu ismi taşıyor. 

2021'de en çok başvurulan diğer kelimeler şöyle: 

Pepepis (nüfus sayımı) 

QR-kod (kare kod) 

Antiprivivoçnik (aşı karşıtı) 

Antivakser (aşı karşıtı) 

Vıborı (seçimler) 

Neraboçiy (tatil günü) 

Smertnost (ölüm oranı).

İngilizlerin seçimi

Geçen hafta da Oxford İngilizce Sözlüğü, 2021'in kelimesinin "vax" (aşı) olduğunu açıklamıştı. Oxford İngilizce Sözlüğü kıdemli editörü Fiona McPherson, 2021'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle aşıyla ilgili kelimelerin kullanımının arttığını belirtti.

"Vax"in kullanımının 1980'lere kadar gittiğini ifade eden McPherson, bu yıla kadar nadiren kullanılan "vaccine" kelimesinin kısaltılmış hali "vax"in kullanımının 2021'de 72 kat arttığını ifade ettiğini, bu nedenle yılın kelimesi olarak belirlediklerini ifade etti. Oxford İngilizce Sözlüğü editörleri, geçen yıl 2020'yi tek kelimeyle özetlemenin imkansız olduğuna karar vermişti.

(TürkRus.Com, BBC Türkçe)

Etiketler:  Rusya