Rus uzmanların gözüyle Türk ekonomisi

Rus uzmanların gözüyle Türk ekonomisi

20 Aralık 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya iş dünyasının saygın gazetelerinden Vedomosti, Merkez Bankasının faiz kararı ve Türk lirasının hızla değer kaybetmesi için, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istediği de bu" yorumunda bulundu. 

Gazete, Türkiye'deki son gelişmeleri analiz ettiği yazısında liranın düşüşünü Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere ülkenin mali yetkilileri tarafından son dört ayda izlenen “anormal” para politikasına bağladı. Vedomosti, "Erdoğan'ın baskısı altındaki Merkez Bankası inatla faizi indiriyor. Türk lidere göre bu, Türkiye'yi ihracata yönelik bir ülke haline getirmek ve aynı zamanda hisse senedi spekülatörlerini bastırmak adına yerel sanayiye ve iş dünyasına yardımcı olmak için yapılıyor" diye yazdı. 

Gazeteye konuşan Rusya merkezli BCS World of Investments'ın uzmanlarından Grigoriy Sosnovskiy ise, "Türkiye'de faizin rasyonel düzenlenmesinin önündeki psikolojik engel çoktan aşıldı, şu anda olanlar Erdoğan'ın ekonomik değil, tamamen siyasi kararları" dedi. 

Türkiye'deki Çin modeli tartışmalarına da değinen Rus uzman, "İddiaya göre bu mali politikanın uzun vadeli bir hedefi var: Türk ekonomisinin Çin'i model alarak ihracata yönelmesi ki bu da lira ne kadar ucuzsa o kadar iyidir demek. Fakat, Çin ile Türkiye arasında temel bir fark var. Zaten Erdoğan hükümetinin hatalı politikasının kökü de burada yatıyor. Türk ekonomisi kritik ölçüde yabancı yatırıma bağımlıyken, Çinliler her zaman temelde iç kaynaklara dayalı olarak gelişti" dedi. 

Türkiye ekonomisinin önemli ölçüde enerji ithalatına bağımlı olduğuna işaret eden Sosnovskiy, "Bugün bu enerji ithalatı daha pahalı ve aynı endüstri için enerji fiyatı artıyor. Şimdi bu durumu ağırlaştırmak için zaman yanlış" diye konuştu. 

"Türkiye'nin tüm ekonomik statüsü artık siyasete bağlı. Hem bir NATO üyesi olarak hem Suudi Arabistan'ın bir ortağı olarak ve hem de diğer bazı hususlara bağlı olarak" diyen Rus uzman, "Sağduyuyla bakıldığında, Türk hükümetinin ekonomi yönetiminin politikası saçmalık ve aptallık çünkü aynı anda faizi düşürmek ve enflasyonla mücadele etmek imkansızdır. Sadece nüfusun yaşam standardındaki düşüşten kaynaklanan ciddi halk huzursuzluğu, muhtemelen Erdoğan'ı bu çılgın ekonomi politikasında durdurabilecek" sözleriyle yorumunu tamamladı.

Bir diğer uzman, Aleksandr Vasilyev, yaşanan kriz koşullarında muhalefetin hiçbir öneri getiremediğini belirtti ve "Ayrıca Erdoğan Suriye'nin kuzeydoğusunda Kürtlerin bulunduğu yerlere asker sokma gibi maceralara da girişebilir" iddiasında bulundu. 

Rusya Bilimler Akademisine bağlı Şark Enstitüsü uzmanlarından Amur Hacıyev ise, yaşanan ekonomik sıkıntılara karşın Erdoğan'ın siyasi olarak gücünü koruduğunu belirterek, "Elinde dış politika ve mega projeler gibi kozlar var" dedi.

Etiketler:  Ekonomi Rusya