Rus uzmandan 'lira' yorumu

Rus uzmandan 'lira' yorumu

20 Kasım 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın finansal piyasaları için değerlendirmeler yapan saygın kurumlarından "BKS Mir İnvestitsi"nin uzmanı Mihail Zeltser, Türk lirasının giderek değer kaybetmesi karşısında, "Başını alıp nereye gidiyorsun" diye sordu. 

BCS Ekspres portalinde Türkiye'deki son gelişmeleri değerlendiren Rus uzman kasım ayının başından bu yana liranın yüzde 10 değer kaybettiğini, bunun yıllık ölçekte %40 olduğunu da vurguladı ve düşüşün herhangi bir sınırın olup olmadığını da sordu.

Zeltser, "Açıkçası bu, dünyanın en büyük 20 (G20) ekonomisine dahil olan bir ülkenin ulusal para birimindeki en güçlü değer kaybı. Son 10 yıldır sürekli temerrüt durumunda olan Arjantin bile buna izin vermedi. Orada yılın başından beri peso %20 düştü" dedi.

Türkiye Merkez Bankasının trende karşı çıktığını kaydeden Rus uzman, yılın ana temasının devletlerin mali otoriteleri tarafından ekonomik teşviklerin sürdürülmesinin uygunluğu meselesi olduğunu ifade ederek, "Koronavirüs krizinin başlangıcında rekor destek önlemleri gerekliydi. Fakat şimdi bunlar daha çok enflasyona yol açıyor. Brezilya ve Rusya gibi ülkelerin merkez bankaları uzun zamandan beri kilit oranları artırarak ülke içi enflasyonu takip etmeye devam etti. FED, likiditeyi daha yeni sıkıştırmaya başladı. Türkiye Merkez Bankasının politikası açıkça buna uymuyor" diye konuştu.

Piyasa katılımcılarının belirli bir uyumsuzluk yaşadığını aktaran Rus uzman, Türkiye Merkez Bankasının öngörülemez adımlarının lirayı değer kaybetmeye ittiği yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamalarını da eleştiren Rus uzman, "Döviz kurunun sıkılaştırılması para biriminin güçlenmesine, para politikasının gevşetilmesi ise zayıflamasına yol açıyor. Parasal düzenleme konusunda doğru yolda olduklarını söyleyen Erdoğan faizi düşürmeye devam edeceğine söz vererek döviz piyasalarında yeni bir panik dalgasına yol açtı" dedi. 

Rus uzman Zeltser, "Önümüzdeki 12 ayda lirada güçlü oynaklık göz ardı edilemez. Mevcut belirsizlik göz önüne alındığında, Dolar/TL dalgalanmalarının büyüklüğü oldukça ciddi olabilir. Yüzde 99 olasılıkla, liranın ABD doları karşısında 12,1'in altına düşme ihtimali %1 olarak tahmin ediliyor" diye yazdı. 
 

Etiketler:  Ekonomi