Rus uyarısı: Afganistan Suriye değil

Rus uyarısı: Afganistan Suriye değil

26 Temmuz 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın önde gelen dış politika uzmanlarından İvan Safrançuk, ABD ve NATO'nun çekilmesi sonrasında Afganistan'ın başkenti Kabil'deki havalimanının güvenliğinin Türk askerleri tarafından sağlanması planı konusunda Ankara'ya uyarılarda bulundu. 

Rus Argumentı i Faktı gazetesinin, "NATO'daki müttefiklerinin son zamanlarda başarısız olduğu bir ülkede Türkiye ne yapmalı" sorusunu Rusya Dışişleri Bakanlığına bağlı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi (MGIMO) Avrasya Araştırmaları Merkezi Baş Uzmanı Safrançuk "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun süredir bölgesel çatışmaları Türkiye'nin uluslararası arenadaki statüsünü yükseltmek için kullanmaya çalışıyor. Suriye ve Libya, Karabağ, şimdi de Afganistan.." sözleriyle değerlendirdi. 

Rus uzmana göre Türkiye Amerikalıların Afganistan'daki başarısızlığının kaynağını yanlış stratejide görüyor. Safrançuk, "Türkler, Afganistan'da yaşayan din kardeşleri ve akraba Türk halkları ile daha kolay anlaşacaklarından emin. Ama bu bölgede dil, kültür, köken, inanç bakımından birbirinden farklı çok sayıda insan yaşıyor. Biriyle arkadaş olursunuz fakat diğeriyle de kavga ederseniz. Türkiye henüz birbirini dışlayan bu kadar çok hareketle uğraşmadı. Suriye'de bile durum o kadar karmaşık ve kafa karıştırıcı değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” demişti. 

ABD askerlerinin çekilmesinden sonra Afganistan'da yaşanan gelişmeleri yakınan izleyen ülkelerin arasında Rusya da bulunuyor. Moskova, Afganistan'la komşu olan Tacikistan'daki Rus üslerindeki varlığını güçlendirmeye başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov konuyla ilgili açıklamasında, Afganistan’daki siyasi süreçte ilerleme kaydedilmediği takdirde Taliban’ın gelecekte yönetimi silah yoluyla ele geçirebileceğini ama henüz bunun için gerekli kaynaklara sahip olmadığını söyledi.

Etiketler:  Rusya