Rus usulü 'serpme'

Rus usulü 'serpme'

27 Kasım 2019 Çarşamba  |   Günlük

Belki Moskova, özellikle 2014 kriz döneminde yaşanan büyük devalüasyon sonrası artık dünyanın en pahalı kentlerinden biri değil. Ama başkentte sayıları artan "süper zenginlere" hitap eden, fiyatları dudak uçuklatan mekan sayısı hiç de az değil. 

Moskova'da Türkçe yayın yapan TürkRus.Com sitesi, Rus başkentinde yemek yenilebilecek en pahalı 5 lokantayı sıraladı.

Bunlardan en ilginci ise 40 bin ruble, yani yaklaşık 3500 lira fatura ödemek zorunda kalacağınız "kahvaltı." Pahalı lokantalar listesi, menü ve ödenecek fatura şöyle:

1. Burlak kahvaltısı. 5 yıldızlı Nasyonel Oteli'nin ikinci katına yerleşen Kremlin ve Kızıl Meydan manzaralı Beluga restoranının servis ettiği 4-6 kişilik kahvaltı, şehirde yenebilecek en pahalı yemek konumunda. Bir kilo siyah havyar, krep, hafif tuzlu salatalık turşusu, bıldırcın yumurtası, marine sprat, taze patates, porcini mantarı ve stracciatella peynirinden oluşan kahvaltı Beluga Noble votka ya da Veuve Clicquot Cuvée Saint-Pétersbourg şampanya ile tamamnlanıyor. Fiyatı 40 bin ruble (625 dolar). 

2. Fırında domuz. Moscow City OKO gökdeleninin 85'nci katındaki Ruski restoranının servis ettiği 5 kiloluk fırında marine domuz yemeği de şehirdeki en pahalı menü seçeneklerinden bir tanesi. Pişmiş elma ve taze bayır turpu ezmesi ile sunulan yemeğin fiyatı 15 bin 730 ruble (245 dolar). 

3. Krep ve havyar tadımı. Moskova'nın merkezindeki Cafe Puşkin, 20 yıldan beri şehrin en önemli gastronomi cazibelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Burada 14 bin 200 ruble (220 dolar) para ödeyerek çeşitli Rus havyarlarını kreplerle birlikte tatmak mümkün. 

4. Balık talaşı, havyar, mantar ve çiftlik salatası tepsisi. Pevçevski Pereulok'ta kutup araştırma gezisi temalı dekoruyla hizmet veren ünlü Ekspeditsiya restoranı da ünlü kutup kaşifi Nansen'in anısına dört kişilik bir tepsi sunuyor. Tepside stroganina tabir edilen tıraşlama yöntemiyle talaş biçiminde hazırlanmış balık ya da geyik eti, marine porcini mantarı, çiftlik salatası, kutup mersini ve özel likörler var. Fiyat 13 bin 900 ruble (217 dolar). 

5. Taze çilekli tart. Rus köy yemekleri servisi yapan Sırovarnaya restoranı (ul. Lesnaya, d. 20), badem unuyla hazırladığı tartları lor peyniri ve taze çilekle süslüyor. 300 gramlık bir dilim tartın fiyatı ise 1900 ruble (30 dolar).