Rus TV'sinde Türkiye'ye ağır suçlama

Rus TV'sinde Türkiye'ye ağır suçlama

30 Eylül 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus devlet televizyonu Rossiya-1'de yayınlanan popüler "60 Minut" (60 Dakika) programında Türkiye ve Ukrayna arasında Bayraktar TB2 SİHA’ların bakım, onarım ve modernizasyonları anlaşması nedeniyle Ankara "ikiyüzlülük"le suçlandı. 

Canlı yayınlanan programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in Soçi'de yaptığı görüşmeleri ekrana getiren sunucu Olga Skabeyeva, aynı saatlerde Türkiye ile Ukrayna arasında Bayraktar TB2 SİHA’ların bakım, onarım ve modernizasyonları için Ukrayna’da Müşterek Test ve Eğitim Merkezi inşa etme hususunda ikili anlaşmalar yapıldığını söyledi. Rus gazeteci Skabeyeva,"Bu gelişme Erdoğan'ı karakterize ediyor. Erdoğan'ın yaptığı ikiyüzlülük, gösteriş ve tuhaf. Putin ile yaklaşık 2 saat 40 dakikalık yaptığı görüşmelerinin ardından Donbass için yıkıcı, korkunç anlamına gelen bir anlaşmaya imza atıldı" dedi. 

Program konuğu ünlü yönetmen Karen Şahnazarov ise Skabeyeva'ya karşı çıkarak Erdoğan'ın Türkiye'nin ulusal çıkarları bağlamında hareket ettiğini söyledi. Şahnazarov, "Erdoğan aynı anda Ukrayna ile anlaşma yapıyor. Bu politika ve ekonomi demek. Erdoğan'a sitem edilmesini anlayamıyorum. Bu anlaşma Erdoğan'ın çıkarına. Türkiye lideri, aynı zamanda ek S-400 füze sistemi almak için bizimle anlaşmaya da hazırlanıyor. Erdoğan bizimle iş birliği yapıyor ve bu da iyi. Bence iki ülke arasında şeffaf ekonomi, siyasi ilişkiler bulunuyor. Dolayısıyla burada kötü bir şey yok" diye konuştu. 

Programda konuşan Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkanı Konstantin Simonov da, ekonomiyle politikanın ayrı tutulmasını gerektiğini savunarak, "Türkiye eskiden kendi komünist partisini yasaklarken, Sovyetler Birliği ile ticari ilişkileri vardı. Biz 50 yıl boyunca ideoloji düşmanımız Avrupa ile doğal gaz ticareti yaptık. Türkiye sadece alıcı değil, aynı zamanda Rus doğal gazının transitini yapan ülke durumuna geldi" dedi.

Etiketler:  Rusya