Rus TV'sinde 'savaş'

Rus TV'sinde 'savaş'

26 Şubat 2022 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Analizör

3 gündür Rus kanallarını izliyorum. Rusya’nın en büyük ve yaygın izlenen kanalı “Pervıy Kanal” (1. kanal) sabahları abuk sabuk magazin programları yapmaya devam ediyor. Sanki ortalıkta bir sorun yokmuş edasıyla ekrandakiler kakara kikiri yapmaya devam ediyor. Saat başı haberlerine bakıyorsun, özenle ve dikkatle sürekli “operasyon” lafını kullanarak aslında olan bitenin tamamıyla bir zorunluluktan ve asla bir işgal ya da savaş olmadığı algısı yapılıyor. Gerçi daha farklı bir tutum beklenmemeli zira Rus devlet kültüründe haksız olmak, yanlış yapmak gibi kavramlar asla olmaz. Bir şey yapıldıysa mutlaka en doğrusu o olduğu içindir. 

İyi de hakikaten neler oluyor? Tüm dünyaya bir danışıklı dövüş tiyatrosu mu oynanıyor yoksa hakikaten Putin’in başka bir derdi mi var? En iyisi sorularımızı soralım, cevaplarını düşünelim, belki mantıklı bir açıklama bulma ihtimalimiz oluşur. 

-Putin nasıl iktidara geldi? 

-Ukrayna’nın başına getirilen şahsiyet nereden çıktı? 

-Biden günlerce “Rusya Ukrayna’ya girecek” diye neden bas bas bağırıp durdu? 

-Putin neden önce "yok öyle bir şey" deyip sonra topla tüfekle Ukrayna’ya daldı? 

-Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğinin engellenmesi için tek yol bu muydu? 

-Putin, dünyanın gözünde "işgalci Rus Çarı" damgasını yiyeceği riskini göremedi mi? 

-Rusya’nın çok mu parası var? 

-Putin’in, ABD’nin elinde olan ciddi açıkları mı var? 

-Putin ile Biden’ın gizli bir anlaşması mı var? Mesela "sen Ukrayna’yı al bana da Orta Doğu’yu bırak" gibi… 

-Neden pandemi unutuldu? Yalan mıydı? Amaç insanları bugünlere hazırlamak mıydı? 

-Asıl hedef, içinde Türkiye’nin de olduğu tüm Orta Doğu ve Doğu Avrupa’nın paylaşımı mı? 

-Dünya ekonomisi iflasın eşiğinde mi? Kapitalizm yolun sonuna mı geldi? Reelde olmayan paralarla artık ekonomiler dönmüyor mu? Yeni bir sisteme geçiş için bir plan mı yapıldı? 

-Sahi Rusya neyine güveniyor? Karşısında dünya çapında 800 üssü olan, ekonomisi, kendi ekonomisinden  10 kattan fazla büyük olan, tüm dünya merkez bankalarının %60’nin rezerv parası dolar olan ülke ile nasıl başa çıkmayı düşünüyor? Sadece Amazon’un cirosu Rusya’nın toplam ekonomik büyüklüğü kadar neredeyse…Rusya’nın elinde nükleer başlıklı füzelerden başka nasıl bir koz var? Yoksa Putin hakikaten deli mi? 

Benim tahminim; tarihte daha önce ne olduysa yine aynısının olduğu ve olacağı. Kaosların yeni düzenler yarattığı ve hiçbir şeyin sebepsiz olamayacağı gerçeği. Bir yerlerde birileri ya da bazı “güçler” bir şeylerin planlarını çoktan yaptı, bu da onun bir bölümü.  

Yapılacak şey hayatta kalmaya çalışmak ve akıllı olmak. 
 

Etiketler:  Rusya