Rus TV'sinde 'bira' tartışması

Rus TV'sinde 'bira' tartışması

25 Nisan 2022 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Dünyanın en büyük bira üreticilerinin başında gelen AB InBev'in, Rusya ve Ukrayna'daki bira üretim ile pazarlama faaliyetlerini yürüten iştirakindeki paylarını ortağı Anadolu Efes'e satmak için görüşmelere başlaması Rusya'da ilginç bir tartışma yarattı. Pazardan çekilme karşılığında 1,1 milyar dolar zarar edeceğini açıklayan şirket Anadolu Efes'in yüzde 24 hissesine de sahip. 

Rusya'da devlete ait Rossiya-1 televizyon kanalında canlı yayınlanan programda AB InBev-Efes ortak şirketinin Rusya pazarında faaliyetleri anlatılırken konuklar arasında tartışma yaşandı. Programın konuklarından siyasi uzman Kirill Yakovlev, yeni yaptırımlar nedeniyle Rusya'dan ayrıldığını duyuran Danimarkalı Carlsberg Group'un, Rusya Federasyonu'ndaki şirketi ve fabrikalarını AB InBev-Efes ortaklığına satması konusunu gündeme getirdi. Yakovlev, "Detaylara bakılırsa, Türkler ülkemizde en büyük bira tekeli olacak" deyince program sunucusu ünlü siyasi uzman Dmitri Kulikov, "Ne olmuş ki yani? Hisselerin yüzde 30'u Carlsberg'teyken iyi, Türklerdeyken mi kötü” sözleriyle tepki gösterdi.

Yakovlev'in, "Hayır, Türklerin hissesi yüzde 30 daha artacak" demesi üzerine sunucu Kulikov, "Rusya Anti Tekel Servisi (FAS) mükemmel çalışıyor. Eminim ki bira piyasamızda her şey normal olacak. Kimse tekel olamaz, ne yabancılar ne de biz" yanıt verdi. 

İtirazlarına devam eden Yakovlev, Türkiye'nin Rusya piyasasında güçleneceğini öne sürerek, "Şunu vurgulamaya çalışıyorum: Olmaması gereken yerlerde birleşmememiz lazım" dedi. 

Sunucu Kulikov'a destek veren Kommersant gazetesi köşe yazarı, dış politika uzmanı Maksim Yusin de, "Elbette Türkler kendi çıkarlarını koruyor, korumalılar da. Piyasamızdaki konumlarını güçlendirecekler. Örneğin havayolları taşımacılığında da konumlarını fazla güçlendirebilirler. Bu da Tanrı'ya şükürler olsun iyi bir şey. İnşaat alanında da Türkler önemli rol oynuyor. Fakat Müslüman Türkiye'nin Rusya'nın alkol piyasasında tekel olmasına müsaade etmeyiz" dedi.  

Programın diğer konukları Rusya piyasasında boşalan yerlere Türk markaların gelmesini destekledi. 
 

Etiketler:  Rusya