Rus Türkologlar yasta

Rus Türkologlar yasta

18 Ocak 2021 Pazartesi  |   Günlük

SSCB devrinden bugüne, akademik hayatını Türk tarihi araştırmalarına adayan ünlü Türkolog Prof. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev, koronavirüse yenik düşerek 75 yaşında hayatını kaybetti. Vasilyev’in eşi Yelena Vasilyevna’nın da geçen hafta yine koronavirüsten öldüğü öğrenildi.  

Rusya Bilimler Akademisi'nin Şarkiyat Enstitüsü Doğu Araştırmaları Tarih Bölümü Başkanı olan Vasilyev, Rusya Devlet Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde profesördü. Ayrıca Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimcileri Başkan Yardımcısıydı. Vasilyev'e Moskova'da RTİB tarafından 2019 Yılı Nazım Hikmet Dostluk Ödülü verilmişti.  

Vasilyev, ihtisasını İslam öncesi Türk tarihi üzerine yapmış ve Göktürkler üzerine hayatının son dönemine kadar süren araştırmalar yürütmüştü.  

Vasilyev son demeçlerinden birinde çalışmalarını özetlerken, "Özellikle Göktürklerin Rusya topraklarında önemli izleri var. Her yaz araştırma grubumla Sibirya’ya gidiyor ve Göktürk tarihine ait yeni eserleri inceliyorum. Bu çalışma ve araştırmalarımdan dolayı Türk Dil Kurumu fahri üyeliği aldım. Ve 1989 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından Türkoloji üzerine yaptığım çalışmalarımdan dolayı ‘üstün hizmet ödülü’ne layık görüldüm” demişti. 

Türk tarihi araştırmalarını yazdığı kitaplar ve makalelerde toplayan Vasilyev, çok sayıda öğrenci de yetiştirmiş, Türkiye ile bağlarını sürekli canlı tutarak ikili ilişkilerin ve akademisyenler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine önemli katkılarda bulunmuştu.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya