'Rus-Türk mayın operasyonu yapalım'

'Rus-Türk mayın operasyonu yapalım'

10 Nisan 2022 Pazar  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisi Genel Yayın Yönetmeni askeri uzman İgor Korotçenko,  Karadeniz'de tehlike yaratan, Boğazları da tehdit eden mayınların imha edilmesi için Rusya ve Türkiye'nin ortak özel operasyon yapması gerektiğini söyledi. 

Korotçenko, Medya Günlüğü'nün sorularını yanıtlarken, "Karadeniz'de dolaşan mayınlar deniz taşımacılığı için de, Türkiye için de gerçek bir tehdit. Bir petrol tankeri İstanbul Boğazı yakınlarındaki bir mayına sonucu havaya patlayabilir. Bu da büyük bir çevre felaketine yol açar" dedi. 

Türkiye ve Rusya'nın ortak hareket etmesi çağrısında bulunan Rus askeri uzman, "Sürüklenen Ukrayna deniz mayınlarını aramak ve imha etmek için Rus-Türk katılımı formatında bir operasyon yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda iki ülke askeri uzman ve yetkilileri yüzen mayınları bulabilmek için çalışma başlatmalı. Öncelikle mevcut haritayı analiz etmek, olabilecekleri noktaları hesaplamak gerekiyor” diye konuştu.  

Korotçenko ayrıca, "Ukrayna'nın Karadeniz'e döşediği mayınlar, Rus Silahlı Kuvvetlerinin Odessa ve Nikolayev'in kontrolünü ele geçirmesiyle ortadan kaldırılabilir" dedi.  

“Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin potansiyeli tükenecek” diyen Korotçenko, "Rusya, düşmanlıkları sona erdirmek ve bir barış anlaşması yapmak için Ukrayna ile görüşmeler yapıyor. Buna paralel olarak, özel bir askeri operasyon gerçekleşiyor. Er ya da geç, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin potansiyeli tükenecek ve Rus ordusuna daha fazla direnemeyecekler. Bu koşullarda, Ukrayna'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından sunulan ve Rus müzakereciler tarafından belirlenen şartlara evet demesi lazım. Çünkü bu koşullarda başka bir alternatifleri yok" diye konuştu. 
 

Etiketler:  Rusya