Rus turistler yine 'can simidi'

Rus turistler yine 'can simidi'

8 Eylül 2021 Çarşamba  |   Günlük

Türkiye'nin yıl sonuna kadar 4-4,5 milyon Rus turisti ağırlaması bekleniyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Türkiye'nin geleneksel olarak Ruslar için en popüler yurt dışı seyahat destinasyonu unvanını koruyacağını söyledi.  

Lomidze, "Sürpriz yok, en popüler yabancı destinasyon Türkiye. Ön tahminlere göre yıl sonuna kadar 4-4,5 milyon Rus turist ağırlayacak. Bu rakam, 2020'den daha fazla, ancak 2019'dan daha az. 2019'da 6 milyona yakın turistimiz gitmişti. Yaz ayları ve ilaveten eylülü alırsak şu ana dek Türkiye'yi 2,3-2,4 milyon kişi ziyaret etti. Bu da 2020'den fazla" dedi.  

Lomidze bu sezonu "başarılı" olarak niteledi, "Türkiye 15 Nisan'dan 22 Haziran'a kadar kapalıydı ve sezon ciddi oranda kısaltılmıştı. Ancak hâlâ 1 numaralı destinasyon ve 2019'un seviyesine ulaşamamasına rağmen sezon başarılı sayılabilir" dedi. 

Lomidze, Türkiye'nin charter uçuşlara izin verilen birkaç destinasyondan biri haline geldiğini hatırlatarak, "Toplu destinasyonlar arasında hiçbir ülke böyle bir şansa sahip olmadı. Bu nedenle, Türkiye'deki tur paketlerinin fiyatı diğer yabancı destinasyonlara göre daha ucuz kaldı ve böyle olmaya devam ediyor" diye konuştu. 

Rus yetkili,  geri kalan rakip ülkelerin Türkiye'nin seviyesine ulaşamadığını ve aradaki farkın oldukça büyük olduğunu da sözlerine ekledi ve "Pandemi öncesi, geçmiş yıllarda en gözde ilk on ülke Akdeniz destinasyonlarından oluşuyorsa, bu yıl her şey farklı durumda. Turistik amaçlı gidebileceğiniz 40 ülke açıldı ama bu ülkelerin ezici çoğunluğu turist sayısı açısından Türkiye'nin çok gerisinde. Uçuş sayısı az olduğu için şansları yok" dedi.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya