Rus turist kararının perde arkası

Rus turist kararının perde arkası

23 Haziran 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın, Türkiye'de artan koronavirüs vakalarını gerekçe göstererek aldığı charter uçuşlarını yasaklama kararını 21 Haziran'dan itibaren kaldırmasının görünmeyen nedenleri de bulunuyor. 

Rus medyası 15 Nisan'da uygulamaya konulan ve yaklaşık iki ay süren “charter yasağı”na son verilmesinin nedenlerini yoğun bir şekilde tartışıyor. Türkiye'ye çok sayıda turist gönderen Ural bölgesinde faaliyet gösteren Ural Turizm Derneği'nin Başkanı Mihail Maltsev, Türkiye ile ilgili alınan karardan çok memnun olduklarını vurgulayarak, "Tur operatörleri iflastan kurtuldu" dedi. Medya Günlüğü'ne konuşan Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin (ATOR) bir yetkilisi de, "Ne yazık ki durum öyleydi. Aylardır operatörler Türkiye için hazırlık yapıyordu ki aniden yasak kararı alınması hepimizi şoke etti. Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doğuzova da, tur operatörlerinin bu yasak yüzünden müşterilerine olan borcunun 44 milyar rubleyi (5.2 milyar lira) bulduğunu açıkladı" dedi. 

Türkiye'ye uçak seferlerinin açılması haberleri Rusya'daki tur operatörlerini de harekete geçirdi. 32 noktadan uçuşları başlatan operatörler, tam kapasiteye iki hafta içinde ulaşacağını düşünüyor. ATOR Başkanı Maya Lomidze, söz konusu açıklamanın ardından Türk tatil beldelerine yönelik turlarda beklentilerin çok üzerinde bir talep patlaması yaşandığını açıkladı. Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) , bu yıl 7 milyondan fazla Rus'un Türkiye'de tatil yapabileceğini ileri sürüyor. Türk turizm çevrelerinin beklentisi ise, biraz daha düşük, 3-4 milyon civarında. 2019 yılında Türkiye'yi 7 milyonun biraz üzerine Rus turist ziyaret etmiş, pandemi etkisiyle bu rakam geçen yıl iki milyona kadar gerilemişti.

Türkiye'nin neden açıldığı sorusuna yanıt bulmaya çalışan kimi uzmanlara göre, Rusya'nın halkı iç turizme yönlendirme politikası başarısız oldu. Bunun nedeni ise, ülkedeki turizm sektöründe gerekli altyapı ve hizmetin henüz eksik olması. 

Örneğin Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi (MGU) Coğrafya Fakültesi akademisyeni Prof. Dr. Natalya Zubareviç, Rus Eho Moskvı radyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye'ye uçuşların başlatılması konusunda şöyle ilginç bir iddiada bulundu: 

"Türkiye'yi elbette açacaklardı. Dikkatinizi çekmemiş olabilir, komplo teorisyeni değilim ama Türkiye'nin sessizlik içinde açıldığını hissediyorum. Çünkü bu sıralarda güneyimizde yağmur ve sel olayları yaşandı. Sıradan bir kanalizasyon sistemimiz var, atıklar doğrudan denize akıyor. Koronavirüse ek olarak, bu şiddetli yağmurlardan sonra bir de denizde dizanteri ortaya çıkacak. Bu nedenle, Türkiye acilen açıldı. Yetkililer, çok fazla Rus turistin güneydeki tatil beldelerinde bulunmasının kötü bir şekilde sonlanacağını anladı." 

Rusya'nın çok okunan günlük gazetelerinden Moskovski Komsomolets de konuyla ilgili geniş haberine, "Türkiye'nin açılmasının gizli anlamı: Turizmde ithal ikamesi başarısız oldu" başlığını attı. Gazeteye göre, Rus tatil beldelerinde fiyatlar yüzde 50 arttı ama buna karşılık hizmet kötüleşti. Makalede, devletin turizm alanında başarısız performans sergilediği öne sürülerek, "2021 yılında tesadüfi koşulların (öncelikle pandemiye teşekkür etmeliyiz) sayesinde turizm sektöründe ithal ikamesi yapmak mümkün hale geldi. Tüm dünyanın kapalı olduğu ortaya çıktı ve Rusya, tatil yerlerinde güneşlenmek isteyen herkesi almak için eşsiz bir şans yakaladı. Peki bundan ne çıktı? Hiçbir şey.. Devletin turizm endüstrisini uluslararası düzeye getirme konusundaki tutkulu arzusu başarısızlıkla sonuçlandı. Kurbanlar elbette tatilciler oldu" denildi..  

Yazıda, Rusya'nın güney tatil beldelerinin turistlerle aşırı şekilde dolduğu ve oradaki altyapının bunu kaldıramadığı, ayrıca fiyatların arttığı eleştirisi yapıldı. 

Sonuç olarak, iki ülke arasında değişik konularda siyasi görüş ayrılıkları bulunmasına rağmen Rusya'daki turizm şirketlerinin iflasın eşiğine gelmesi ve Rus tatil yörelerinin yoğun iç talebi karşılayabilecek durumda bulunmaması da Türkiye uçuşlarının yeniden başlatılmasında önemli rol oynadı.

Rus turistler hem yakın olması hem de sunulan fiyat-kalite dengesinin alternatifi bulunmaması nedeniyle yaklaşık 30 yıldır Türkiye'de tatil yapmayı yeğliyor.

Etiketler:  Rusya