Rus ordusu Kiev'e mi yürüyor?

Rus ordusu Kiev'e mi yürüyor?

24 Şubat 2022 Perşembe  |   Günlük

Rus ordusunun bugün sabah saatlerinde Ukrayna'da başlattığı savaşın başkent Kiev'i ele geçirinceye kadar devam edeceği ve iktidarı değiştirme hazırlıklarının yapıldığı ileri sürülüyor.

Moskova'da yayınlanan Moskovskiy Komsomolets gazetesi, Batı basını tarafından Ukrayna'da kurulacak "kukla hükümet"in başına getirilecek kişi olduğu iddia edilen eski parlamenter Oleg Tsarev'in Ukrayna'ya döndüğünü yazdı.

Tsarev, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, "Ukrayna'dayım. Kiev faşistlerden temizlenecek" diye yazdı. Ancak Tsarev, Ukrayna'da kurulacak Moskova yanlısı hükümetin başına geçeceği iddiaları için "komik" dedi. Ukraynalı politikacı iki gün önce Moskova'da yaptığı açıklamada, "ABD ile İngiltere'nin iç politik nedenlerle bu savaşa çok ihtiyacı var" demişti.

"Kukla hükümet" iddiası doğruysa bu, Rusya ordusunun asıl hedefinin Ukrayna'nın başkenti Kiev olduğu anlamına geliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, orduya Ukrayna'ya girme talimatı verdiğini açıkladığı bu sabahki açıklamasında, "Operasyonun hedefi, sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından alaylara, soykırıma maruz kalan insanları korumak" demiş ve "her gelişmeye hazır olduklarını" söyledi.

Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, "İdeal olanı Ukrayna'yı Nazi yanlılarından temizlemek... Rusya'nın operasyonunun ne zaman sona ereceğine alınacak sonuçlara göre Putin karar verecek." Peskov  Ukrayna'nın işgalinin söz konusu olmadığını, yaşananların "özel bir operasyondan ibaret" olduğunu söyledi.

Etiketler:  Rusya