Rus ordusu Donbass'a gidiyor

Rus ordusu Donbass'a gidiyor

22 Şubat 2022 Salı  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini resmen tanınmasına ilişkin kararnameyi imzaladıktan sonra, bu cumhuriyetlerle imzalanan anlaşmalar ile Donbass'a Rus ordusunun yollanmasının da önünü açtı. 

RBC'nın haberine göre, "Rus ordusu, DHC ve LHC topraklarında barışın korunmasını sağlamakla görevlendirilecek". 

Bunun, Rusya Devlet Başkanlığının resmi bilgi portalinde yayınlanan cumhuriyetlerin tanınmasına ilişkin kararnamede öngörüldüğü bildirildi. 

Kararnamelere göre Rus ordusu, cumhuriyetlerle dostluk, işbirliği ve karşılıklı yardımlaşma anlaşmalarının akdedilmesine kadar bu işlevleri yerine getirecek. 

DHC'nin tanınmasına ilişkin kararnamede, “Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, bu kararnamenin 3. paragrafında belirtilen anlaşmanın imzalanmasından önce, Rusya Federasyonu silahlı kuvvetleri tarafından Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarında barışı koruma işlevlerinin uygulanmasını sağlar” denildi. 

Aynı ifadenin LHC'nin tanınmasına ilişkin kararnamede bulunduğu bildirildi. 

Kommersant'ın Kremlin özel muhabiri Andrey Kolesnikov da, "gelişmelerin ardından Rus birliklerinin, koruma sağlamak üzere LHC ve DHC topraklarına girmek üzere yolunun açılacağından emin olduğunu" yazdı. 

Sputnik Ajansı haberi, "Rusya Devlet Başkanı Putin, Barış Gücü Operasyonları talimatı verdi" başlığıyla duyurdu.  Haberde, "Putin, Rus Silahlı Kuvvetleri'nin, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinde barışı koruma misyonları icra etme talimatı verdi. Kararname ayrıca Rusya Dışişleri Bakanlığı'na Lugansk ve Donetsk Cumhuriyetleriyle diplomatik ilişkilerin kurulması için müzakere etme talimatı da içeriyor" denildi. 

Anlaşmanın tam metni

İzvestiya gazetesi, DHC ve LHC ile Rusya Federasyonu arasında işbirliği anlaşmalarının10 yıllığına imzalandığını duyurdu.  Anlaşmada "DHC ve LHC, imzalanan işbirliği anlaşmaları kapsamında, Rusya Federasyonu'na topraklarında askeri altyapı ve askeri üsler inşa etme ve kullanma hakkı verir" maddesi bulunduğu belirtildi. 

Gazete, anlaşmanın önemli maddelerini şöyle sıraladı: 

▪️ DHC ve LHC, imzalanan işbirliği anlaşmaları kapsamında, Rusya Federasyonu'na topraklarında askeri altyapı ve askeri üsler inşa etme ve kullanma hakkı verir. 

▪️ Rusya, DHC ve LHC ile askeri işbirliği, ortak sınır güvenliği çabaları ve çifte vatandaşlık konularında ayrı anlaşmalar imzalayacaktır. 

▪️ Rusya Federasyonu ile DHC/LHC arasındaki işbirliği anlaşmaları, Rusya Federasyonu ve cumhuriyetlerin devlet organlarının belgelerinin karşılıklı olarak tanınması anlamına gelir. 

▪️ DHC ve LHC'nin devlet sınırlarının korunması tarafların ortak çabalarıyla gerçekleştirilecektir. 

▪️ Rusya Federasyonu, DHC ce LHC'nin finans ve bankacılık sistemlerini sürdürmek ve işletmek için etkili önlemler alacaktır.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya