Rus muhalefet liderine gözaltı

Rus muhalefet liderine gözaltı

17 Ocak 2021 Pazar  |   Günlük

Rusya  muhalefet lideri Aleksey Navalnıy, ağustos ayında zehirlenmesinden sonra ayrıldığı ülkesine dönüşte gözaltına alındı. 

TürkRus.Com'un haberine göre, pazar günü akşam saatlerinde Berlin'den Moskova'ya gelen Navalnıy, terminalde Kremlin Sarayı fotoğrafı fonunda medyaya açıklama yaptı. "Bugün son beş aydır hayatımda yaşadığım en güzel gün" diyen Navalnıy, hiçbir şeyden korkmadığını, tutuklanması için bir neden olmadığını, ileri sürülen suçlamalarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde lehinde karar verildiğini söyledi. 

Ancak daha sonra pasaport kontrolüne giden Navalnıy, burada görevli polis tarafından karşılandı. Polisler eşini pasaport kontrolünde bırakıp, Navalnıy'ı gözetim altına alarak ifade vermeye götürdü. 

Rusya Federal Ceza İnfaz Dairesi, Navalnıy'nın 3,5 yıllık hapis cezası ile ilgili şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği için arananlar listesinde olduğunu, hakim önüne çıkarılana kadar gözaltında kalacağını duyurdu. 

Avukatlar polisin 48 saat gözaltında tutma hakkı olduğunu, en geç bu sürenin sonunda hakim huzuruna çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Konuyla ilgili görüşü sorulan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Almanya'da mı gözaltına aldılar? Bilgim yok" dedi.

Muhalefet liderinin uçağının Vnukova Havaalanı'na inmesi planlanıyordu ancak yoğun kar yağışı gerekçe gösterilerek uçak Şeremetyevo Havaalanı'na yönlendirildi. Vnukovo Havaalanı'nda Navalnıy'ı desteklemek için toplanan kalabalığa yer yer polis müdahale etti ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Kendisini Rus gizli servisinin zehirlediğini iddia eden Navalnıy, tedavi görmesi için Almanya'ya götürülmüştü. Rus yetkililer zehirleme suçlamasını kabul etmiyor.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/putinin-zor-secimi-1-48626

Etiketler:  Rusya