Rus medyasında Türkiye

Rus medyasında Türkiye

26 Haziran 2022 Pazar  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Türkiye son zamanlarda Rus medyasında hakkında en çok haber ve yorum yapılan ülkelerin arasında yer alıyor.

Devlete ait Rossiya kanalında ünlü gazeteci Vladimir Solovyov, uluslararası kamuoyunun Türkiye'nin Suriye ve Irak askeri operasyonlarına tepki vermemesini eleştirdi. 

Canlı yayında bir İtalyan kanalına bağlanan Solovyov, İtalyan gazetecinin, "Rusya neden Ukrayna topraklarına girdi" sorusuna Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye yönelik operasyonlarıyla kıyaslayarak, "Peki Türkiye neden, Irak ve Suriye gibi egemen ülkelerinin topraklarına girdi? Türkiye'ye neden sesinizi çıkarmıyorsunuz? Dünya kamuoyu neden tepki vermiyor? Siz neden tepki vermiyorsunuz" sözleriyle tepki gösterdi. 

Yine Rossiya kanalının başka bir canlı yayın programında ünlü sunucu ve parlamenter Yevgeniy Popov, Ukrayna ve Moldova'ya Avrupa Birliği'ne aday ülke statüsü verilmesini eleştirerek, "Türkiye on yıllardır bekliyor. Sultan (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) bu duruma üzülecek" dedi. 

Aynı programın diğer sunucu Olga Skabeyeva da, "O zaman Türkiye de bizim üye olduğumuz örgütlere, mesela BRİCS'e katılsın. Örgütün adı da BRİCST olsun" önerisinde bulundu. 

Bunun üzerine program konuklarından siyasi uzman Dmitri Abzalov, "Türkiye Avrupa'yı terk etmez. Merak etmeyin, Türkiye durumundan memnun. Türkiye'nin Avrupa ile iyi ekonomik ilişkileri var" dedi. 

Resmi Rossiyskaya Gazeta ise, " Türkiye 1999'dan beri aday devlet statüsüne sahip" hatırlatmasında bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlaması da Rus medyasında geniş yer aldı. 

Nezavisimaya Gazeta yazarı Gennadi Petrov, "Erdoğan nihai olarak arkadaşının öldürülmesini affetti" başlıklı makalesinde  "Ekonomik durumu düzeltmeye çalışan Türkiye, Suudi Arabistan ile ilişkilerini geliştiriyor. Ziyaret sırasında bir dizi ilgili anlaşma imzalandı. Türkiye'nin Suudi yatırımına ihtiyacı var." dedi. 

"Bin Salman bunu sağlamaya hazır" diyen Rus gazeteci, "Erdoğan da Kaşıkçı davasını ve Kasım 2018'de Washington Post'ta gazeteciyi öldürme emrinin Suudi Arabistan'daki iktidarının en tepesinden verildiğini belirten makalesini de unutmaya hazır" iddiasında bulundu. 

Rossiya-1 kanalındaki diğer bir canlı yayın programında sunucu ve ünlü siyasi uzman Dmitriy Kulikov da, Türkiye'nin bağımsız politikalar sergilediğini belirterek Ankara'nın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin tutumunu övdü. 
 

Etiketler:  Rusya