'Rus kayıpları 90 bin' iddiası

'Rus kayıpları 90 bin' iddiası

13 Ekim 2022 Perşembe  |   Günlük

Rusya'da bağımsız bir medya kuruluşu, 24 Şubat'tan bu yana devam eden savaşta Rus ordusunun kayıplarının 90 bini aşmış olabileceğini ileri sürdü.

İddiasına kaynak olarak, biri emekli, diğer aktif görevde iki gizli servis çalışanını gösteren iStories, haberinde "geri alınamaz kayıp" ifadesini kullandı. Bu ifadeyle kastedilen, öldürülenler, kaybolanlar, tutsak alınanlar, yaralı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybedenler ve bir daha savaşamayacak kadar ağır yaralananlar.

Batılı kaynaklar da ağustos ayında Rus kayıplarının 70-80 bin civarında olduğunu öne sürmüştü. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallece, bu sayının 25 bininin öldürülen askerlerin oluşturduğunu iddia etmişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, geçen ay yaptığı açıklamada toplam kayıp sayısı 5937 olarak vermişti. Şoygu'nun mart ayında açıkladığı kayıp sayısı ise 1351'di.

iStories ise açık kaynaklara dayanarak, 24 Şubat-12 Ağustos arasında toplam 5107 Rus askerin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Bu sayıya medyada çıkan haberlerden ve sosyal medyada yapılan paylaşımlardan ulaşılmıştı.

Etiketler:  Rusya