Rus kadınları ayağa kalktı

Rus kadınları ayağa kalktı

23 Ekim 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'da iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nden parlamentoya giren Vitali Milonov'un, "Bekar kızların Türkiye'ye gitmesini yasaklayalım" çağrısına toplumun değişik kesimlerinden sert tepki geldi. 

Türkiye karşıtı görüşleriyle bilinen Milonov (manşet fotoğrafı), Parlamento Aile, Kadın ve Çocuk Komisyonu Başkan Yardımcısı görevinde bulunuyor. 

Svobodnaya Pressa haber sitesine konuşan ünlü Rus feminist yazar Mariya Arbatova, açıklamayı eleştirerek, "Ne kadar aptalca konuşurlarsa ve böyle insanlar parti listelerine ne kadar sık girerse, ülkemiz uygar dünyada o kadar utanç verici gözüküyor. Kimse bu çağrıyı desteklemez" dedi. 

Aynı zamanda Rusya Kadınlar Birliği Merkez Bölge Teşkilatı Başkan Yardımcısı olan parlamenter Olga Germanova da, çağrıyı eleştirerek, "Bu teklifi desteklemiyorum çünkü kadın haklarını ihlal ediyor" diye konuştu. 

KTV-Luç adlı yerel bir televizyon kanalının haberine göre, Sızran bölgesinde yaşayan kadınlar, milletvekili Milonov'a sert tepki göstererek, "başkalarının iç çamaşırlarına karışmamasını" istedi. Habere göre, bölgedeki kadınlar sosyal medya sayfalarından, "Ülkemizde gerçekten başka sorun yok mu? Başkalarının iç çamaşırlarına karışmayın" diye milletvekili Milonov'a tepki gösterdi. 

"Bu mantığa göre, o zaman yabancı erkeklerin de ülkemize gelmesini yasaklayalım!" diyen Sızranlı kadınlar, aşk ve sevginin insanların özel hayatını ilgilendirdiğini söyledi.  

Rus avukat Yekaterina Duhina, böyle konular yerine milletvekillerinin ruble kuru, nafaka düzenlemesi ve çocuk hakları alanındaki mevzuattaki mevcut boşlukları gündeme getirmesini istedi. 

Sobesednik haber sitesine göre bazı Rus vatandaşlar ise, Milonov'un teklifiyle alay etti. Bir vatandaş, “Bekar kadınların Türkiye'ye seyahat etmesinin yasaklanması onları tatil kredilerinden kurtarır!" dedi. 

Başka bir vatandaş, "Böyle insanların bana nasıl yaşayacağımı söylemelerini istemiyorum” diyerek tepkisini gösterdi.  

Bir emekli vatandaş da, "Milonov'un başka konulara karışmayı bırakmasının ve acilen resmi görevlerini üstlenmesinin zamanı geldi. Veya mesleki yetersizlik nedeniyle makamını bıraksın. Böyle çılgın fikirler için mi parlamentoya seçildi” diye sordu.  

Yeni evli bir çiftin tepkisi ise, "Yakında Milonov gerdek gecemize de karışacak!" oldu.

Milonov hafta içinde katıldığı bir programda evli olmayan Rus kadınlarının Türkiye’ye tatile gitmemesi gerektiğini söylemişti.

Türk erkeklerinin yalnız kadınları alkolle sarhoş etmeye çalışarak kullanmalarıyla ünlendiklerini belirten Milonov, “Çoğu zaman, birçok Rus kadını kendilerini baştan çıkaran Türk erkeklerine yenik düşerek kullanıldığını anlamıyor. Büyük aşktan sonra doğan çocuk, bu Türk paşasının malı oluyor. Anne ise tüm haklarından mahrum ediliyor" demişti.

Milonov'un benzer görüşlerini savunduğu iki yıl önceki bir televizyon programında tartışma çıkmış ve bir kadın konuk üzerine yürümüştü (manşet fotoğrafı).

Etiketler:  Rusya