'Rus gazı yerine nükleer enerji'

'Rus gazı yerine nükleer enerji'

11 Kasım 2021 Perşembe  |   Günlük

"Türkiye Akkuyu'nun ardından ikinci hatta üçüncü nükleer enerji santralini inşa ederek enerjide Rusya'nın gazına bağımlı olmaktan kurtulmak niyetinde." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamalarını analiz eden Rus Vzglyad.ru portali, Türkiye'nin Avrupa'da sonbaharda yaşanan enerji krizinden gerekli dersi çıkardığını yazdı. 

Portale konuşan Enerji ve Finans Enstitüsü Başkan Yardımcısı Sergey Kondratyev, kilowatt/saat başına düşen atık miktarında atom enerjisinin rüzgar enerjisiyle birlikte en iyi seçenek olduğunu söyledi. Ancak Kondratyev'e göre, Türkiye ekonomisi şu anda Rosatom'un Akkuyu projesini başlattığı döneme kıyasla çok daha kötü durumda. Ülkedeki elektrik tüketiminin daha önce tahmin edilen hızlarda artması artık beklenmiyor. 

Kondratyev, bugün imzalanacak bir sözleşmenin ancak 10 yıl sonra hayata geçeceğini belirterek, 10 yıl sonra Türkiye ekonomisinin ne durumda olacağı konusunda belirsizlikler bulunduğunu söyledi. 

Ancak uzmana göre, Türkiye yine de hem İstanbul'un ihtiyacını karşılamak hem de Avrupa'ya enerji ihraç etmek için Trakya Yarımada'sında bir santral inşa etme kararı alabilir. Rusya'dan ya da başka bir ülkeden bu işi üstlenecek bir yüklenici bulunup bulunamayacağı ise soru işareti. Yine de Kondratyev, Türkiye'nin yatırımın geri dönüşü garantisi vermesi durumunda Rosatom'un projeye ilgi gösterebileceği kanısında. 

Uzmanın hesabına göre dört enerji bloğuna sahip bir nükleer santral, Türkiye'yi 5 milyar metreküp doğal gaz almaktan kurtarabilir.

(TürkRus.Com) 

Etiketler:  Rusya Enerji