Rus gazetecilerin dayanışması

Rus gazetecilerin dayanışması

21 Mayıs 2019 Salı  |   Günlük

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Kommersant’ta iki deneyimli gazetecinin işten çıkarılmasını protesto eden 11 muhabir istifa etti, 200'den fazla gazeteci ortak açıklama yaptı.

Krize dönüşen süreç, İvan Safronov ve Maksim İvanov’un, Federasyon Konseyi (senato) başkanı Valentina Matviyenko’nun görevden alınacağına ilişkin olarak geçen ay Kommersant’ta bir haber yayımlamasıyla başladı. Hem Federasyon Konseyi hem de Kremlin haberi yalanladı. 

Moscow Times'ın haberine göre, bu gelişmelerin ardından 10 yıldır gazetede çalışan Safronov’la İvanov işten çıkarıldı. İki gazeteci sosyal medya hesaplarında, kararın gazetenin Kremlin yanlısı milyarder iş adamı sahibi Alişer Usmanov tarafından alındığını yazdı. Kommersant Genel Yayın Yönetmeni Vladimir Jelonkin ise, söz konusu kişilerin gazetenin editoryal standartlarını çiğnemeleri nedeniyle görevden alındığını savundu. 

Kararın duyulmasının ardından Kommersant’ın siyaset masasında çalışan 11 gazeteci meslektaşlarıyla dayanışma amacıyla istifa etti. 

İstifacılar arasında bulunan Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Gleb Çerkasov ise, “Hissedarların istedikleri kararı alma hakkı var. Çalışanlar ise iş yerinden ayrılarak bu karara katılmadıklarını gösterme hakkına sahip”dedi. 

Ana akım medyanın tamamının Kremlin’in denetimi altında bulunduğu Rusya’da 125 bin tirajlı Kommersant yine de çizgisiyle saygın gazetelerin başında geliyor. 

Fedotov'dan çağrı

Tartışmaya katılan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in insan hakları alanındaki danışmanı Mihail Fedotov, istifa eden gazetecilerden yana tavır aldı. Fedotov, Kommersant yönetiminin gazetecilerin bağımsızlığına müdahale etmemesi çağrısında bulundu.

Ortak açıklama

Bu gelişmelerin ardından 203 Kommersant çalışanı Facebook'ta bir açıklama yaptı. Açıklamada iki gazetecinin görevden alınmasının Rusya'da söz özgürlüğüne açık bir saldırı anlamına geldiği belirtildi.