Rus futbol adamının Türkiye sırrı

Rus futbol adamının Türkiye sırrı

8 Eylül 2020 Salı  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Bir zamanlar Lokomotiv Moskova ve Sovyetler Birliği milli takımının formasını giyen, futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlük yapan, şimdilerde siyasete atılan Valeriy Gazzayev Türkiye ile ilgili 43 yıllık bir sırrını ilk kez açıkladı.

Rusya parlamentosunda milletvekili olan Oset asıllı Gazzayev Rus basınına yaptığı açıklamada, futbolculuk döneminde bir Türk takımından transfer teklifi aldığını söyledi. 1977 yılında Galatasaray, Fenerbahçe, Bursaspor ve Trabzonspor ile dostluk maçları için İstanbul'a geldiklerini belirten Gazzayev yaşadıklarını söyle anlattı:

"Bir maçtan sonra kampımıza bir kulübün temsilcileri (ismini söylemiyor) geldi ve bana bir zarf uzattı ve 'İşte size bir buçuk milyon dolarlık sözleşme. Bu kapıdan çıkın, orada bir araba var, oturun, bu iş bitsin...' dediler. Ama dürüst olmak gerekirse, uzattıkları zarfa bakmadım bile. O anda ailemi ve kardeşlerimi düşündüm. Daha bir yıl önce evlenmiştim. Onlara 'Böyle bir şey olamaz, mümkün değil' yanıtını verdim. Bu kararımdan ötürü de hiç pişmanlık duymadım."

Gazzayev'in açıklamasını değerlendiren Rus spor basını, o dönemde 23 yaşında olan Sovyet futbolcuya 1977 yılı için çok yüksek bir rakam kabul edilen bir buçuk milyon dolarlık transfer teklifini götüren kulübün Fenerbahçe olduğunu yazdı. Habere göre, o zamanlar Lokomotiv Moskova'da ve milli takımda forvet oynayan Gazzayev'i kulüp yöneticileri çok beğenmiş ve transfer etmek istemişti.

rusfutball.info sitesine göre, o dönemin ünlü futbolcusunun Türkiye'den gelen astronomik teklifi reddetmesinin ardında aslında çok ilginç bir neden yatıyordu. Habere göre, Gazzayev o zamanlar bu tür bir yurt dışı transferin Sovyetler Birliği'nde "vatan hainliği" olarak algılanacağı endişesiyle kendisine "çılgınca bir rakam" önerilmesine rağmen teklifi reddetti.  

Sovyetler Birliği'nde sporcuların yurt dışına transferine Mihail Gorbaçov'un iktidara gelmesinin ardından 1980'li yılların sonunda izin verildi.

Futbola 1970 yılında başlayan Gazzayev, Dinamo Moskova ve Dinamo Tiflis takımlarında da top koşturdu, Sovyet liginde oynadığı 283 maçta 89 gol kaydetti. Teknik direktörlüğe  ise 1989'da başlayan Gazzayev, kariyerindeki en başarılı dönemini 2004-2008 yılları arasında CSKA Moskova'yı çalıştırırken yaşadı ve hem takımını üç kez lig şampiyonu yaptı hem de 2005 yılında UEFA Kupası'nı kazandı. Aynı yıl UEFA tarafından "Yılın Teknik Adamı" seçildi.