Rus düğününe gideceklere tavsiyeler

Rus düğününe gideceklere tavsiyeler

26 Mayıs 2018 Cumartesi  |   Günlük

Rusya'da bir düğüne mi davet edildiniz? Tebrikler! Çok eğleneceğiniz kesin. Çok yorulacağınız da!.. Her kültürün farklılıkları var. Bu yüzden kendine has incelikleri ve de öncelikleri olan bu çok özel gün için, bizzat Rusların hazırladığı bazı tavsiyelere ihtiyacınız olabilir. Rusya'da yaşayanlar için bu tavsiyeler "banal" olabilir ama "yeniler" için faydalı olabilir: 

1. Çok fazla içmek zorunda kalabilirsiniz. Bu gerçeğe teslim olun. Rus düğünlerinde içki su gibi akar. Direnmekse faydasız. Dini inançlarınızı dile getirmek sizi koruyacak yegane yol olabilir. Pek çok Rus kolay sarhoş olmamak için düğünden önce ağzına bir parça tereyağı atar. Siz de deneyebilirsiniz.

2. Bitmek tükenmez kadeh kaldırmalara hazır olun. Bir yabancı için içki içmekten daha yorucusu ardı arkası kesilmeyen kadeh kaldırmalara ayak uydurabilmektir. Bu konuda tek yardımcınız sabır.

3. "Gorko!" ne demek öğrenin. Düğünlerde davetliler "İçemiyoruz, acı, acı!" (gorko) diyerek bağırmaya başladıklarına şaşırmayın. Bu çığlıklar, gelinle damadı öpüşmeye davet eder. Bilmekte ve tezahürata katılmakta yarar var.

4. "Tamada" denen, düğün organizasyonunu yöneten, sunan kişi gecenin kralıdır. Ne derse o olur. Oyunlara ve yarışmalara hazır olun. Özellikle yeni nesil Rusyalılar düğünlerini çeşitli yarışmalarla süslemeyi sever. Çuval yarışı, balon patlatma yarışı. Eğlenceden geri kalmamak için formda olmakta yarar var.

5. İlerleyen saatlerde alkolün dozu arttıkça ufak tefek kavgalar, gürültüler çıkması normaldir, paniğe kapılmayın. Rus düğününde kavga çıkması "hoş görülebilir" bir olaydır. Endişeye mahal yok. Çünkü içkinin de yardımıyla barış sağlanması an meselesidir.

6. Hediye götürmek kibarlıktır. Sizden kibarca "katkı parası" bile istenebilir. Cebinizde birkaç banknot olmasından zarar gelmez. Yakınların yeni evlilere destek için misafirlerden para istemesi de her zaman olmasa da bazen karşılaşılabilen bir gelenek.

(RBTH, TürkRus.Com)