Rus diplomata 'aşk notası'

Rus diplomata 'aşk notası'

18 Mart 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Rusya Dışişleri Bakanlığının Moskova'daki binasının önünde yerel Kafkas giysili, eli silahlı ve kılıçlı insanlarla bir atı görenler gözlerine inanamadı. 

Anında olay yerine gelen polis dört kişiyi gözaltına aldı ve silahlara el koydu ama gerçek kısa sürede ortaya çıkınca polis dahil herkes gülmekten kendini alamadı. 

Bakanlığın önünde toplananlar Kafkasya dans topluluğu üyeleriydi ve ellerindeki silahlar aslında oyuncaktı. Moskova'da bir anda alarm verdiren grubun başında ise Bulgar gazeteci Boris Anzov vardı ve aslında tek istediği Rusya Dışişleri Bakanlığının sözcüsü Mariya Zaharova'ya aşkını ilan etmek, evlilik teklifinde bulunmaktı. Kendisi de gözaltına alınan Anzov video görüntülerinde bir atın üstünde elinde megafonla “Maşa (Mariya'nın küçültülmüşü) çık dışarı!” diye bağırıyor. 

Karakola götürülen Bulgar gazeteci, Zaharova'ya aşkını ilan etmek için böyle bir gösteri düzenlediğini söylese de, 500 ruble (yaklaşık 51 lira) idari para cezasına çarptırılmaktan kurtulamadı. Olayı öğrenen Zaharova, "Ne söyleyebilirim ki? Erkeklerin duygularını kontrol etmesi gerektiğine inanıyorum” derken gülümsemesini gizleyemiyordu. 
 

 

Diplomat Zaharova ile gazeteci Anzov aslında birbirlerini iyi tanıyor. Zaharova'nın yerli ve yabancı gazeteciler için verdiği brifinglere düzenli olarak katılan Anzov, sözcüye daha önce bayram vesilesiyle bir kaç kez çiçek ve Bulgar ulusal kıyafetleri de hediye etmiş. 

Bulgar gazetecinin sosyal medya sayfasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e konuyla ilgili başvurarak yardım istediğini anlatan bir belgenin fotoğrafı da yer alıyor. Belgeye göre, gazeteci mülakat isteğinde bulunurken, Zaharova'ya olan aşkı için yardım da istiyor. Kremlin basın bürosu ise pandemi nedeniyle mülakatın mümkün olamayacağını, Zaharova konusunda ise Dışişleri'ne başvurması gerektiğini söylüyor. 

Gazeteci Anzov, sosyal medya sayfasında Zaharova ile daha önce çektirdiği fotoğrafları her gün yayınlayarak aşkını dünyaya duyurmaya devam ediyor.

Etiketler:  Rusya