Rus basını-Türk basını

Rus basını-Türk basını

9 Temmuz 2020 Perşembe  |   Günlük

Rusya'nın saygın gazetelerinden Kommersant'ın eski özel muhabiri İvan Safronov, ülkesine ait askeri sırları Çekya istihbarat örgütüne aktarmakla suçlanıyor. 

Türk medyasına da yansıyan bu haber Rusya’da doğal olarak şu anda çok konuşulan konulardan biri. Rus Uzay Ajansı Roskosmos’un danışmanı olan eski gazeteci suçlu bulunursa 20 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek. 

Safronov'un suçlandığı "vatana ihanet" maddesinin, Rusya'da son yıllarda iktidar tarafından "siyasi" amaçlarla kullanıldığını düşünenlerin sayısı az değil. 

Kendisiyle aynı adı taşıyan ve yine Kommersant'ta çalışan babası İvan Safronov, Rusya'nın İran ve Suriye'ye silah satışıyla ilgili yazılar yazdıktan sonra şüpheli bir ölüme kurban girmişti.

Safronov geçen yıl, Federasyon Konseyi (senato) başkanı Valentina Matviyenko’nun görevden alınacağına ilişkin bir haber yazmasının ardından Kommersant’tan çıkarılmış, bu olay gazetecilerin tepkisini çekmiş ve protesto gösterileri düzenlenmişti. 

İşte, Safronov’u işten çıkaran Kommersant tutuklanma haberini manşetten vererek Rusya koşullarında ilginç bir gazeteciliğe imza attı. 

Çünkü Kommersant eski muhabirine sahip çıktı, hakkındaki casusluk suçlamasına katılmadığını korkusuzca gösterdi ve meslektaşlarının Safronov'a destek veren dayanışma açıklamalarını çekinmeden yayımladı. Bunları da, medyanın son derece baskı altında tutulduğu bir ülkede, Rusya’da yaptı. 

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Rusya ile Türkiye benzer yerlerde bulunuyor, biri 149’uncu, diğeri 154’üncü sırada. 

İnsan ister istemez merak ediyor, bizim büyük gazetelerimizden birinin eski muhabiri vatana ihanetle suçlansa, o gazete tutuklanma haberini manşetten mi verirdi, yoksa iç sayfalarda birkaç satırla mı geçiştirirdi, yoksa haberi hiç mi kullanmazdı?

Ve o gazete eski muhabirine sahip çıkmayı aklının köşesinden geçirebilir miydi?