Rus atasözleri

Rus atasözleri

23 Mart 2022 Çarşamba  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Her dilde olduğu gibi Rusçada da kökleri uzak geçmişe uzanan ilginç atasözleri ve deyimler var. Türkçe de benzerleri bulunan bazı Rus atasözlerini sizin için derledik:

"Komu voyna, a komu mat rodnaya": Kimine göre savaş, kimine göre ise öz anne...Yani birileri savaştan para kazanırken, birileri de bu savaştan çok zarar görür.

"Na vore i şapka gorit": Hırsızın şapkası da yanar. Yani hırsızın hırsız olduğu halinden, dış görünüşünden de bellidir.

"Horoşo tam, gde nas net": Bizim olmadığımız, bulunmadığımız yerde durumlar iyi. Yani bizim durumumuz iyi değil. Hayal kırıklığı, umutsuzluk gibi de yorumlanabilir.

"S volkami jit, po volçyi vıt": Kurtlarla yaşıyorsan kurt gibi olman lazım. Tercümeden de anlamı anlaşılmakta: Bulunduğun ortamın ve şahısların durum ve koşullarına göre hareket etmen lazım.

"Slovo-serebro, molçanie -zoloto": Söz gümüşse sükut altındır.

"Starıy drug, luçşe novıh dvuh": Eski bir dost, iki yeni dosttan iyidir.

"Ugovor doroje deneg": Anlaşmak, paradan da değerli. Yani verdiğin sözü tutman lazım, bu paradan da değerlidir.

"Bıstro tolko koşki rodyatsya": Sadece kediler hızlı doğar. Bir şeyin hızlı şekilde elde etmenin mümkün olmadığını anlatmak için kullanılıyor. 

"Luçşe pozdno, çem nikogda": Geç olsun güç olmasın. 

"Gde rodilsya-tam i prigodilsya": Nerde doğduysam, orada da işe yaradım. İnsan doğduğu yerde çalışmalı, orada görev yapmalı ve oraya fayda vermeli anlamına geliyor. Bizdeki "insanın vatanı doğduğu yer değil doyduğu yerdir" deyimin tersi.

"Muj-golova, jena-şeya": Koca kafaysa, eşi boynudur. Eşlerin birbirini tamamladığını anlatan bir söz.

"İz gryazi da v knyazi": Geçmişte yoksul olan ve aniden zenginleşen birisinin geçmişini unutması burnu havada olanlar için kullanılır.

, "Drujba drujboy, a slujba slujboy": Dostluk dostluktur, görevi hizmet ise görevi hizmettir. Dostluk, özel ilişkileri görevle karıştırmamak lazım. Her şeyin bir yeri vardır.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.

Etiketler:  Rusya