RTÜK'ten TV kanallarına 'yangın' yasağı!..

RTÜK'ten TV kanallarına 'yangın' yasağı!..

3 Ağustos 2021 Salı  |   Kötü

Türkiye, 28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayarak Muğla, Denizli, Uşak gibi diğer illere de yayılan yangın mücadelesini 7 gündür sürdürüyor. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı, 7 gündür sürdürülen bu mücadelenin televizyon kanallarında gösterilmesine RTÜK tarafından engel getirildiğini duyurdu. 

Taşcı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi: 

"Türkiye yangın yerine dönmüş, ciğerlerimiz yanarken RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin “özel hat” üzerinden televizyon yöneticilerini tehdit etti!!! Şahin gönderdiği mesajda televizyon yöneticilerine “yangınları göstermeyin yoksa size en ağır cezayı veririm” diye tehdit savuruyor" 

Gazeteci Nevşin Mengü ise RTÜK tarafından haber kanallarına gönderilen yazıyı sosyal medya hesabından paylaşarak, "RTÜK haber kanallarına yangın haberleri yapmayın talimatı gönderdi. Bir başka yangın da bu, kanallar haber yapmazlarsa dezenformasyon artar" ifadelerini kullandı.

 

 

Basın Konseyi'nin açıklaması

"Ülkemizin yaşamakta olduğu en büyük yangın felaketinde canları pahasına çalışan televizyon habercilerini ,gazetecileri kutlayacağımız yerde, RTÜK ‘ün televizyon kanallarının yöneticilerine yaptığı uyarı ve tehdit örnekleri, demokratik ülkelerde asla yaşanmaz. 

Günlerdir alevlere teslim olan dünya harikası bölgelerimizi ve yöre halkıyla çok sayıdaki canlının kaybını ekranlara , fedakarca çalışarak aktaran gazetecilere, baskıcı, sansürcü RTÜK müdahalesi basın özgürlüğüne büyük bir darbe indirmiştir. 

Alevlerin arasından yapılan canlı yayınlarda "felaketin her yönüyle yayınlanması değil, yangının söndürüldüğü yerlerin ekranlara taşınmasını" şart koşan RTÜK Üst Kurulu'nun gerçeğin gizlenmesi yönündeki baskıcı tavrını kabul etmek olanaksızdır. 

RTÜK‘e soruyoruz: 

1. “Özel  hattan” televizyon yöneticilerine uyarı yaptığınız doğru mudur? 

2. Uyarılarınızda televizyon yöneticilerini ağır cezalara çarptırılmakla tehdit ettiniz mi? 

 3. Televizyon yöneticilerine istenilen tarzda sansürlü yayın yapılmadığı durumunda gazetecilere verilecek ağır cezanın bedeli nedir?

Gazeteciliğin demokratik ülkelerde olmayan bu tür keyfi davranış ve cezalarla tehdit edilmesi, çok açık sansür girişimidir. 

Gazeteciler, kameramanlar halkın gözüdür. Gözün gördüğü gerçektir. Gerçeğin aktarılması ise Anayasanın teminatı altında yapılan gazetecilik faaliyeti ve basın özgürlüğü olduğunu bir daha hatırlatırız."

TGS tepkili

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) gelişmelerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Görev tanımının dışına çıkarak RTÜK'ü bir sansür mekanizması gibi çalıştıran RTÜK Başkanı, TV kanallarını tehdit ederek suç işlemektedir. Habercilik engellenirse dezenformasyon artar ve asıl o zaman provakasyon için uygun ortam oluşur. Yangını söndürmek yerine sansürlemek peşinde koşmanın kimseye faydası yoktur."

RTÜK'ten savunma

"Bugün ülkemizdeki yayıncı kuruluşlara ilettiğimiz mesaj yayıncı kurumların tepe yöneticilerine "kişiye özel" olarak gönderilmiştir. Mesaj, diyalog çabamızın bir parçası olarak gizli ve saklı olmayan ilgili Kanun maddelerinin ve yayıncılık etik ilkelerinin hatırlatmasıdır. Görsel-İşitsel Yayıncılık Etik İlkeleri"nin 15. Maddesi yani "Savaş, terör amaçlı saldırı, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumların ortaya çıkardığı kriz zamanlarında sağduyulu ve sorumlu davranmak; toplumda korku ve infial oluşturabilecek yayınlardan kaçınmak" bölümü tüm yayıncılarımız tarafından kabul görmüş ve imzalanarak kayıt altına alınmıştır. Hal böyleyken bu hatırlatmaları yapmayı, farklı yerlere çekme çabalarını art niyet olarak görüyoruz." 

(Medyatava, Medya Günlüğü)