Halk TV'ye RTÜK'ten ceza üstüne ceza....

Halk TV'ye RTÜK'ten ceza üstüne ceza....

1 Nisan 2021 Perşembe  |   Kötü

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) gündeminde yine cezalar vardı. RTÜK, Halk TV'deki üç programdaki sözler nedeniyle kanala para cezası uygularken, Tele1'e de yine para cezası verdi. 

RTÜK ilk olarak, Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın sunduğu ve ekonomist Emin Çapa’nın konuk olarak yer aldığı Medya Mahallesi programı nedeniyle kanala idari para cezası verdi. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın koronavirüs tedavisinin konuşulduğu programda, “Rabbim Amerikan Hastanesi demiştir... Rabbimiz Şehir Hastaneleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri demez. İktidara yakın olanlara Rabbimiz hep böyle yerlere Cleveland, Amerikan Hastanesi gibi yerleri söylerler” ifadeleri RTÜK'ün "ceza" kesmesine sebep oluşturdu. 

Bu sözlerden dolayı RTÜK'e para cezası uygulamasına karar veren RTÜK, ayrıca yine Halk TV'de Özlem Gürses'in programına da ceza kesti. 

“Özlem Gürses ile Kayda Geçsin” programında gazeteci Murat Ağırel'in 'Parsel Parsel' isimli kitabıyla ilgili konuşmasını ve eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le ilgili sözleri ceza getirdi! Ağırel'in "ciddi iddialarına Halk TV'nin aracılık ettiğini" söyleyen RTÜK, kanaldaki sözleri "yayın ilkesi ihlali" olarak değerlendirdi. 

RTÜK, “Yayın hizmetleri..... İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmünü öne sürerek, Halk TV'ye idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. 

Halk TV’nin “İki Yorum” programında gazeteci Levent Gültekin’in Milli Görüş'ün merhum lideri Necmettin Erbakan'la ilgili sözleri de "para cezasına" neden oldu. 

Gültekin'in "eleştiri sınırlarını aştığı" kanaatine varan RTÜK, Halk TV'ye idari para cezası uyguladı. 

Tele1'de yayımlanan “18 Dakika” programında gazeteci Emre Kongar’ın “İslami terör” ifadesinin yasayı ihlal ettiğini savunan RTÜK, yayıncı kuruluşa idari para cezası uyguladı 

Yine, aynı programın başka bir bölümünde gazeteci Merdan Yanardağ’ın sözlerine de yasaya aykırı bulan RTÜK, Tele1 hakkında para cezası verdi. 

RTÜK, rutin gündemi olan sağlık beyanıyla sahte ürün ve bitkisel ilaç satan yayıncılarla ilgili de birtakım kararlar aldı. Buna göre, GÜÇLÜ ve HM (Haberin Merkezi) adlı yayıncıların lisansları iptal edilirken, TV 19, PARK TV ve FUL TV kanallarına da para cezaları kesti.

(Medyaradar)