Roma görüşmesinin şifreleri

Roma görüşmesinin şifreleri

1 Kasım 2021 Pazartesi  |   Günlük

Halk TV'de Eylül Han Tezel, ABD Başkanı Joe Biden'la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Roma'da yapılan görüşmeyi Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le değerlendirdi.

Görüşmeyle ilgili olarak Beyaz Saray'dan yapılan açıklama şöyleydi:

"Liderler, Suriye'deki siyasi süreci, ihtiyaç halindeki Afganlılara insani yardım iletilmesini, Libya seçimlerini, Doğu Akdeniz'deki durumu ve Güney Kafkasya konusundaki diplomatik çalışmaları konuştu. Başkan Biden, savunma ortaklığımızı ve Türkiye'nin NATO müttefiki olarak önemini yeniden vurguladı ancak Rus S-400 füze sistemi alımı konusunda da endişelerini dile getirdi. 
Biden demokratik kurumların önemini, insan haklarına saygıyı, barış ve gelişme için hukukun üstünlüğünün öneminin altını çizdi."

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklama ise şöyleydi:

"İki lider Türkiye-ABD ilişkilerini daha güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu ve bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı. "İkili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı olarak atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı."

Bu açıklamaları değerlendiren Sezer, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füzelerinin iki ülke ilişkilerinden en sıkıntılı başlık olmaya devam ettiğini söyledi. Sezer, iki ülke arasındaki yapısal sorunlara çözüm getirilemediğini ve somut bir gelişme sağlanamadığını belirterek, "Öyle görünüyor ki Türkiye'deki seçimlere kadar ilişkiler rölantide gidecek" dedi.

 

Etiketler:  Diplomasi