Reklam yapan gazeteci

Reklam yapan gazeteci

8 Ekim 2020 Perşembe  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, haber sunucusu Gözde Atasoy'un çocuk bezi reklamında oynamasını şöyle eleştirdi:

"Gözde Atasoy, üç ay öncesine kadar CNN Türk’te haber sunuyordu. Son programda “Siz değerli izleyicilerimize bunca yıldır beni yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda yeniden buluşmak dileğiyle, hoşça kalın” diyerek veda etmişti ekranlara. 

Birkaç gün önce televizyonlarda gözüm takıldı. Gözde Atasoy, bir çocuk bezi markasının reklamında oynuyor. Reklam başlarken ekranda “Gözde Atasoy / Haber sunucusu ve Ela’nın annesi” yazısı beliriyor. Sonra da Gözde Atasoy’u, küçük kızıyla oynarken ve ardından çocuk bezi fabrikasını gezerken görüyoruz. Bir yandan da bu marka çocuk bezinin bebeklerin cildini ne kadar sağlıklı biçimde koruduğunu anlatıyor: 

“...bebeğimin cilt sağlığı için görmediğim birçok şey yapıyormuş. Bir haberci ama en önemlisi bir anne olarak … tesislerine gidip bunu araştırdım. … doktorlarla hemşirelerle birlikte geliştiriliyor. Bezler yüksek hijyen ve kalite standartlarıyla üretiliyor.” 

Böyle sürüp gidiyor Gözde Atasoy’un çocuk bezi tanıtımı. Tabii firmanın adını ben çıkardım ve sözlerini biraz özetledim. 

Instagram’daki hesabında da bu reklamı paylaşmış Gözde Atasoy. Orada da “Bebeklerimizin cildine en çok temas eden ürün olan bebek bezlerini keşfetmek için hem haberci hem de bir anne olarak aşırı heyecanlı bir yolculuğa çıktım” diyerek “araştırmasının” (!) sonucunda bu bebek bezinin ne kadar iyi olduğunu öğrendiğini yazıyor. 

Gözde Atasoy, halen bir medya kuruluşunda çalışmadığına göre istediğini yapabilir, kim ne karışabilir diye düşünülebilir. Ama ekrana veda ederken vurguladığı gibi, yeniden dönecekse ve haberciliği bırakmadıysa gazetecilik kimliği devam ediyor demektir. O zaman da bu mesleğin temel ilkelerine uymak durumundadır, işsiz olması onun mesleki yükümlülüklerin dışında olduğu anlamına gelmez. Mesleğin itibarını düşünmek zorunda."

Yazının devamını okumak için tıklayın